16.01.2022

Зимове плавання

Загальні положення.

Зимове плавання вимагає від тих, хто ним займається всебічної фізичної та моральної підготовки. Надаючи найбільший ефект, воно при недостатній підготовці і невмілому виборі навантажень може завдати шкоду. Саме тому заняття зимовим плаванням повинні проводитися організовано, у складі секцій (груп), під керівництвом тренера (або досвідченого громадського інструктора) і постійним лікарським контролем.

Навчально-тренувальні заняття в секціях та групах загартування і зимового плавання сприяють:

– Всебічному загартовуванню організму, розвитку максимальної стійкості до холоду і несприйнятливості до простудних захворювань;

– Зміцненню дихальної, серцево-судинної і нервової систем, розвитку скелетної мускулатури, вдосконаленню життєво необхідних рухових навичок, усунення наявних фізичних вад (порушення постави та ін);

– Вдосконаленню вольових якостей.

Підготовчий період (червень-вересень) характеризується відносно високою температурою навколишнього середовища. Людина тривалий час буває на повітрі, приймає повітряні ванни, загоряє, купається у відкритих водоймах. Їжа в цей час багата вітамінами, досить різноманітна і повноцінна. Все це сприяє загартовуванню, фізичним тренуванням і сприйняттю холодових навантажень.

Умовами цього періоду визначаються і завдання навчально-тренувальних занять:

– Комплексне загартовування організму сонцем, водою і повітрям;

– Вдосконалення загальнофізичної підготовки;

– Навчання різним способам плавання та рятування потопаючих;

– Підготовкою організму займаються для поступового переходу до основного (зимового) періоду.

Для початківців заняття загартовуванням у підготовчий період найбільшою мірою сприяє підготовці до зимового плавання.

Тривалість кожного навчально-тренувального заняття – близько двох годин.

У тиху погоду при температурі повітря вище +10°С тренування слід проводити в купальних костюмах, а при більш низьких температурах і холодному вітрі – в легкому спортивному одязі.

На завершення підготовчого періоду доцільно підвести підсумок занять, організовуючи «Спартакіаду здоров’я», яка включає здачу норм ГТО, змагання з волейболу, баскетболу, футболу і інші фізкультурно- оздоровчі заходи.

Основний період (жовтень-лютий) характерний значним зниженням і відносно різкими коливаннями температури зовнішнього середовища, встановленням низької, але досить постійної температури води (+1°С…+4°С). Створюються умови для сприйняття великих холодових навантажень і виникає необхідність суворого їх дозування.

Метою навчально -тренувальних занять в цей період є:

– Продовження загартовування організму холодом, аж до плавання у крижаній воді;

– Подальше вдосконалення загальнофізичної підготовки.

Тривалість їх – одну-півтори години.

При мінусових температурах і у вітряну погоду на заняття слід виходити в теплих спортивних костюмах і шапочках, а при плюсових температурах і в безвітряну погоду – в легкому спортивному одязі.

Роздягатися при підготовці до плавання і одягатися після нього слід в приміщенні або місцях, захищених від вітру.

Перед запливом можна протягом 1-2 хвилин побути на відкритому повітрі в купальному костюмі, здійснюючи при цьому інтенсивні руху (краще побігати), після чого розтерти тіло руками і приступити до плавання.

Входити у воду можна, якщо тіло не вкрите потом і немає відчуття холоду. Плавати потрібно енергійно, швидко. Занурюватися з головою можна, якщо надіта купальна шапочка. Тривалість перебування у воді повинна відповідати режиму, призначеного тренером (лікарем) індивідуально для кожного хто займається. Початківцям (за умови попередньої підготовки) в перший тиждень дозволяється тільки одне-два занурення, потім час перебування у крижаній воді поступово збільшується і до кінця місяця доводиться до режиму малого Холодового навантаження. При будь-якому ступені тренованості перебування у крижаній воді більше 1-2 хвилин не рекомендується.

Після плавання потрібно зробити легкий самомасаж, одягнутися і в швидкому темпі проробити комплекс зігріваючих фізичних вправ, який можна доповнити бігом, ходінням на лижах, катанням на ковзанах.

У основний період, відповідно до сталої традиції, можна періодично організовувати масові запливи та змагання з плавання (в межах часу, за яке сприйняття холодових навантажень не стане надмірним), а також змагання комплексу ГТО з лиж.

Перехідний період (березень – травень) характеризується нестійкою погодою, збільшенням тривалості дня, великою кількістю сонячних днів. У цей період знижуються захисні сили організму через дефіцит вітамінів, особливо вітаміну С. Це обумовлює вимоги і до організації занять: доцільне зниження фізичних і холодових навантажень, використання сприйнятливих погодних умов для активного загартовування сонцем і повітрям і т. п.

Метою навчально-тренувальних занять в цей період є:

– Комплексне загартовування природними кліматичними факторами;

– Підготовка до переходу на літній період фізичного тренування.

Тривалість навчально-тренувального заняття – близько півтори години. Одяг: при мінусових температурах і у вітряну погоду-теплі спортивні костюми, при плюсових температурах і в тиху погоду – легка спортивний одяг, а в тиху сонячну погоду-купальні костюми.

У травні можна провести весняну спартакіаду із здачею норм комплексу ГТО (з бігу, стрибків, плавання тощо) і провести туристичний похід.

Джерело: Закаливание холодом.Методическое пособие., Р.Г.Жбанков, К.М.Приходченко, С.А.Полищук., Минск «Полымя» 1980г.

19.04.2022

Як попередити ГРИП та ГРВІ

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
16.01.2022

Гігієнічна гімнастика

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей