17.01.2022

Якими ГРВІ можна захворіти восени?

Осінні хвороби: знайомимося та запобігаємо

«Навіщо мені той лікар? Я й так знаю, що це звичайнісінька осіння застуда», — запевняєте інших ви й лікуєтеся чаєм з лимоном. Або самотужки вибираєте перші-ліпші таблетки від грипу чи застуди. Та чи можете ви помилятися?

Ще й як! Адже восени в пошуках слабких на імунітет вулицями блукає ціла купа різноманітних вірусів. Симптоми захворювань схожі, а ось лікування та наслідки можуть сильно відрізнятися.

Тому читайте та запам’ятовуйте, кого зі збудників можна зустріти восени.

  • Грип

Вчені виділяють три основних типи вірусу грипу (А, В і С). Грип типу А — найпідступніший із них. Адже саме він здатен постійно видозмінюватися та викликати щорічні епідемії.

Які ознаки грипу?

Грип починається раптово та супроводжується різким стрибком температури (від 38°С). Лихоманка, ломота в тілі, головний біль та сухий кашель — найпоширеніші ознаки грипу. Інші вірусні хвороби зазвичай починаються з катаральних симптомів — нежитю, вологого кашлю, болю в горлі. І лише потім спричиняють незначне підвищення температури.

І хоча ознаки грипу дещо схожі на інші вірусні інфекції, у разі неправильного лікування його наслідки можуть бути значно серйознішими. Геморагічний набряк легень, пневмонія, бронхіт чи серцева недостатність — лише деякі з можливих ускладнень.

Не варто недооцінювати небезпеки грипу! Краще відразу лікуватися. Почати з походу до лікаря, таблеток від грипу та постільного режиму.

  • ГРВІ

Це ціла група хвороб, які викликають близько 300 підтипів різноманітних збудників.

Як підхопити ГРВІ?

Повітряно-крапельним або контактним шляхом через забруднені поверхні в громадському транспорті, магазині чи на вулиці. Доторкнулися, потерли очі або поїли, не вимивши руки, і вуаля — найближчий тиждень ви проведете разом із ГРВІ.

Які з них можна зустріти восени?

  • Парагрип.

Виділяють 4 типи вірусів парагрипу людини (ВПЛ). Кожен із них має різні клінічні та епідеміологічні особливості. Але зазвичай їх об’єднує одне — поява набряку навколо голосових зв’язок. А разом із ним неприємні симптоми: слабкість, підвищена температура, головний біль та неприємний сухий кашель, який у майбутньому посилюється та переходить у вологий.

Різні серотипи ВПЛ відрізняються також сезонністю. Наприклад, восени найакивніший HPIV-1. А навесні — HPIV-3.

Хто хворіє?

ВПЛ — часті причини захворювань дихальних шляхів у немовлят та маленьких дітей.

Інкубаційний період (час від впливу вірусу до появи симптомів) для ВПЛ зазвичай становить від 2 до 7 днів.

  • Аденовіруси.

Ураження слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, кон’юнктив та лімфоїдної тканини — одні з доказів, що є аденовірусна інфекція. Також може бути лихоманка та симптоми загальної інтоксикації — слабкість, млявість, головний біль, відсутність апетиту, сонливість. Але нагадуємо, точно поставити діагноз зможе лише лікар. Адже на сьогодні виділяють близько 40 різновидів аденовірусів.

Хто хворіє?

Найбільш сприйнятливі до цих вірусів діти від 6 місяців до 5 років. Але заразитися аденовірусною інфекцією можна в будь-якому віці. Люди з ослабленою імунною системою або супутніми респіраторними або серцевими захворюваннями частіше за інших хворіють на аденовірусну інфекцію.

Інкубаційний період від 1 дня до 2 тижнів.

  • Риновіруси.

Хоча риновірусні інфекції трапляються цілий рік, найвища активність цих збудників на початку осені, навесні та влітку. Риновіруси — найчастіша причина виникнення застуди (10-40%). Найчастіше вони викликають інфекції верхніх дихальних шляхів (URTI). Тому нежить — невід’ємна частина риновірусної інфекції.

Хто хворіє?

Можуть захворіти всі. Але залежно від віку симптоми хвороби відрізняються. У дітей риновірусні інфекції супроводжуються лихоманкою, у дорослих підвищення температури спостерігають рідко.

Тривалість риновірусної інфекції зазвичай становить 5-9 діб. Але за відсутності лікування може продовжитися до 2 тижнів. А в гіршому випадку навіть призвести до ускладнень — отиту, синуситу чи бронхіту.

  • Коронавіруси.

Зазвичай, ці віруси роблять свою брудну роботу взимку та на початку весни. Але восени з ними також можна зустрітися.

Коронавірус — причина близько 20% усіх застуд. Існує понад 30 видів, але на людей впливають лише три-чотири. Ніс або верхня частина горла — найулюбленіші осередки інфекції. Тому нежить, кашель, біль у горлі та лихоманка — симптоми інфікування коронавірусом.

Хто хворіє?

Усі, починаючи з дитячого віку.

Що ще об’єднує всі ці осінні хвороби?

Усі вони бояться чистоти та сильного імунітету. Тому розпочніть боротьбу зі збудниками з профілактики:

  • Тримайте руки в чистоті.

Після прогулянки, поїздки в транспорті чи походу до магазину мийте руки теплою водою з милом.

  • Повноцінно харчуйтеся.

Овочі, фрукти, цільнозернові продукти, нежирні м’ясо та риба основа вашого здорового раціону.

  • Будьте спортивними.

Для цього не обов’язково бігати марафони чи підіймати важкі гантелі. Прогулянка на велосипеді, щоденна гімнастика чи просто швидка хода також стануть корисною активністю для вашого здоров’я.

  • Слідкуйте за собою.

Якщо помітили найперші симптоми одразу звертайтеся до лікаря. Таблетки від грипу або інші противірусні препарати будуть ефективними, якщо ви їх вживатимете в перші дні хвороби.

Джерела інформації:

1. https://web.archive.org/web/20120320192506/http://www.cdc.gov/ncidod/dvrd/revb/respiratory/hpivfeat.htm

2. https://www.cdc.gov/adenovirus/about/index.html

3. https://emedicine.medscape.com/article/227820-overview

4. https://www.webmd.com/lung/coronavirus#1

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей