02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

Вірусна інфекція може легко збити вас із ніг на кілька днів чи навіть тижнів. Але навіть витрачені на лікування дні та висока температура — не найстрашніше. Реальною проблемою після вірусної інфекції можуть стати ускладнення.

Згідно зі статистикою, іспанський грип, що лютував протягом 1918–1919 років, забрав життя близько 5 % населення планети. І більшість смертей спричинив не сам вірус, а його ускладнення — бактеріальна пневмонія. А сьогодні, згідно з даними ВООЗ, від ускладнень грипу у світі помирає від 290 000 до 650 000 людей щороку.

Чому з’являються ускладнення?

Усе просто — справа у зниженні природного захисту організму під час вірусного захворювання. Адже ваш імунітет усі сили витрачає, аби перемогти збудника:

— створює високу температуру, аби вірус не міг розмножуватися;

— посилено синтезує антитіла, щоби знешкодити та запам’ятати чужорідного гостя;

— виділяє білки інтерферони, які запобігають зараженню клітин вірусами.

У результаті організм настільки заклопотаний боротьбою зі збудником, що може випадково не помітити та підхопити ще один вірус або патогенну бактерію.

Які ускладнення найрозповсюдженіші?

1. Пневмонія

Це інфекція легенів, що спричиняє запалення альвеол — кінцевих ланок легень, які здійснюють газообмін. Пневмонія може бути викликана вірусом або бактерією. Кашель, проблеми з диханням, біль у грудях, висока температура та озноб — типові симптоми появи цього ускладнення.

На сьогодні пневмонія виліковна. Але тільки за умов вибору правильних ліків та догляду спеціалістом. Однак курці, літні люди та особи з хворобами серця або легенів особливо схильні до ускладнень, пов’язаних із пневмонією: абсцес легені, синдром гострої дихальної недостатності або сепсис.

2. Бронхіт

Це ускладнення викликане подразненням слизових оболонок бронхів у легенях. Грип, парагрип, аденовірус та риновірус — віруси, що можуть спричинити розвиток бронхіту. Однак іноді його можуть спричинити бактерії, грибки чи навіть алергени. До симптомів бронхіту належать:

• кашель (часто зі слизом);

• відчуття втоми;

• підвищена температура;

• озноб;

• головний біль.

Вибір ліків проти бронхіту залежить від типу збудника. Наприклад, застосування антибіотиків при лікуванні можливе лише при бронхіті бактеріальної природи. Або як допоміжний засіб при підозрі на можливі ускладнення і супутні захворювання.

Якщо бронхіт спричинив вірус, лікар призначає застосування знеболювальних препаратів та ліків проти кашлю. А також рекомендує відпочивати та пити більше рідини.

Нелікований хронічний бронхіт може призвести до більш серйозних станів: пневмонії, емфіземи, серцевої на легеневої недостатності. Тому, якщо помітили симптому бронхіту у себе, — обов’язково зверніться до лікаря.

3. Синусит

Це запалення слизової оболонки навколоносових повітряних пазух. Закладеність носа, кашель, погіршення нюху та відчуття смаку, біль у горлі, пазухах та верхній щелепі — симптоми такого ускладнення.

Залежно від місця запалення та перебігу захворювання лікування синуситу може відрізнятися. Тому довірте вибір ліків та вибір порядку їхнього застосування вашому лікарю.

4. Отит середнього вуха

Це запалення й набряк середнього вуха, що можуть викликати бактерії або віруси: грип, парагрип, кір. Серед симптомів такого ускладнення озноб, висока температура, відчуття закладеного вуха та біль у вусі. На пізніх стадіях і без лікування отит може призвести навіть до втрати слуху.

Залежно від природи збудника, лікування цього ускладнення може відрізнятися.

5. Енцефаліт

Він виникає, коли вірус потрапляє в тканини мозку і викликає запалення. Це може призвести до руйнування нервових клітин, кровотечі в мозку та його пошкодження. Симптоми енцефаліту включають:

— сильний головний біль;

високу температуру;

— блювоту;

— світлочутливість;

— сонливість.

Поява цього ускладнення є менш розповсюдженою. Однак без своєчасного лікування може бути однією з найнебезпечніших. Тому якщо помітили ознаки розвитку енцефаліту в себе — негайно звертайтеся до лікаря.

Чим ще небезпечні віруси?

Окрім появи ускладнень, грип також може призвести до погіршення хронічних медичних проблем. Наприклад, у людей з астмою грип може посилити частоту нападів астми. А в людей із хронічними захворюваннями серця може спостерігатися погіршення наявних проблем.

Як уникнути ускладнень від вірусних хвороб?

У цьому допоможе застосування противірусних засобів. Якщо вживати їх в якості профілактики — тоді зменшите шанси захворіти. Якщо вип’єте під час перших симптомів грипу — полегшите симптоми та скоротите перебіг захворювання. А щоби противірусні спрацювали ефективно та безпечно, перед застосуванням не забудьте проконсультуватися з лікарем.

Використані джерела:

https://www.healthline.com/health/flu-complications#outlook

https://www.webmd.com/cold-and-flu/flu-complications#1

https://www.cdc.gov/flu/symptoms/symptoms.htm

17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Пташиний грип

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей