17.01.2022

Як поширюється грип

При грипі на відміну від багатьох інших захворювань (малярії, чуми, енцефаліту та ін) джерелом інфекції може бути тільки хвора людина. Історія свідчить, що епідемії грипу поширювалися дуже швидко, досягаючи найвіддаленіших куточків земної кулі. Грип переносився з одного місця в інше разом з хворими людьми.

Як вже говорилося, під час захворювання організм людини прагне звільнитися від вірусів грипу. При цьому вони виділяються з організму різними шляхами. Більшість вірусів грипу разом із зруйнованими клітинами, відторгаються в просвіти дихальних шляхів, виводяться назовні при розмові, кашлі, чханні і сморкании. Крім того, проникнувши в кров і не знешкоджені там, вони виділяються через нирки разом з сечею. Іноді віруси грипу потрапляють в кишечник і можуть виводитися звідти з калом. Тому, хоча основний шлях розповсюдження інфекції хворими йде через повітря з крапельками слизу, слід пам’ятати, що і всі інші виділення хворого можуть бути заразними. Найбільш інтенсивно віруси виділяються від хворого в перші 2-3 дні після початку захворювання. До десятого дня люди, що перехворіли грипом, як правило, їх не виділяють.

Чи може носієм інфекції бути здорова людина? Численні дослідження показали, що такі випадки вкрай рідкісні. Вірусне захворювання протікає гостро і при одужанні людини організм його повністю звільняється від вірусу грипу. Слід зазначити, що джерелом інфекції можуть бути люди в початковому періоді захворювання, коли інфекція вже проникла в організм і розвивається в ньому. При цьому людина вже може розповсюджувати інфекцію, хоча сама ще не захворіла. Рознощиками інфекції нерідко є люди, що хворіють легкою формою грипу і переносять його на ногах.

Здорова людина заражається від хворого не тільки в тому разі, коли знаходиться в безпосередній близькості від нього. При чханні крапельки слини можуть розлітатися на відстань до 2 метрів, а при кашлі – до 2-3,5 метра. Проте вірус грипу, виділений хворою людиною в повітря, зберігається у зовнішньому середовищі порівняно недовго. Через 30-60 хвилин він гине під дією світла, висушування, впливу озону чи малих кількостей хлору. Якщо ж вірус грипу потрапляє разом з крапельками слизу і клітинами, в яких він перебував в організмі хворого, на щільні поверхні, він може порівняно довго зберігати активні властивості. Наприклад, встановлено, що при температурі 18-20°С на поверхні матерії шматочки слизу, що містять вірус, бувають заразними до 2 діб, на поверхнях, покритих олійною фарбою, – до 4 діб, а на склі або порцеляні – до 10-11 діб. При більше ж низьких температурах або в замороженому стані вірус зберігається ще довше.

Таким чином, не тільки хвора людина, а й предмети, якими вона користується (посуд, білизна і т.д), можуть бути джерелом інфекції.

Джерело: ГРИПП и его предупреждение.,Л.Я.Закстельская., Москва «Медицина» 1967г.

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей