16.01.2022

Ванни

Ванни – водні процедури, застосовувані з гігієнічною, лікувальною та профілактичною метою. Ванни можуть бути загальні, коли в воду занурюють все тіло, і місцеві – при зануренні частини тіла. Напівванни – вода покриває нижню частину тіла до пояса; сидячі ванни – вода покриває область таза, нижню частину живота і верхню частину стегон без занурення у ванну ніг. Залежно від температури ванни діляться на холодні (нижче 20°С),прохолодні (до 30°С індиферентні (34-30°С), теплі(до 38°С), гарячі (вище 39°С).

Тривалість ванн зазвичай коливається від 15 до 20 хв. По складу ванни можуть бути прісними, ароматичними, лікарськими, мінеральними і газовими.

У механізмах дії ванни має значення вплив на шкіру температурного, механічного та хімічного подразників. Перед початком будь-якої ванни медична сестра повинна перевірити готовність ванного приміщення і ванни до виконання процедури. Температура у ванному приміщенні повинна бути не нижче 25°С, кватирки закриті, не повинно бути протягів. Санітарка миє ванну мочалкою з милом і гарячою водою, потім ополіскує дезінфікуючим розчином (зазвичай 0,5% освітленим розчином хлорного вапна), а потім перед посадкою хворого знову добре ополіскує гарячою водою. Хворого саджають в ванну так, щоб спиною він тулився до однієї спинки ванни, а ногами впирався в іншу. Якщо хворий не дістає ногами стінки ванни, то для попередження зісковзування під ноги ставлять щиток або спеціальне пристосування.

Для кожного хворого повинен бути приготований комплект чистої білизни, 25г банного мила і чиста мочалка, яку кип’ятять після кожного хворого. У шафці медичної сестри має бути підготовлений набір всіх необхідних медикаментів для надання першої долікарської допомоги при погіршенні стану хворого. При прийомі будь-якої ванни, лікувальної або гігієнічної, хворого не можна залишати одного. Медична сестра стежить за загальним станом хворого, шкірними покривами і пульсом. Якщо вона помітила, що хворий зблід, у нього закрутилася голова або він втрачає свідомість, необхідно тут же за допомогою санітарки вивести хворого з ванни, насухо витерти, укласти на кушетку, розтерти віскі нашатирним спиртом і дати понюхати нашатирний спирт. При болях у серці дати валідол і терміново викликати лікаря.

Джерело: Довідник медичної сестри з догляду. Палєєва Н.Р. Москва 1994

19.04.2022

Як попередити ГРИП та ГРВІ

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
16.01.2022

Гігієнічна гімнастика

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей