16.01.2022

Сон покращує пам’ять

Здається, всі знають, що пам’ять залежить від сну, що для перетворення короткочасної пам’яті в довготривалу (або, як ще кажуть, для консолідації пам’яті) потрібно поспати. Тому є безліч експериментальних підтверджень. Однак переважна більшість дослідів на цю тему ставилися з тваринами (дрозофілами та ін.) На людях такі дослідження теж проводилися: наприклад, була виявлена ​​кореляція між так званими сонними веретенами (або сигма-ритмом), які виникають під час сну, і процесами консолідації пам’яті. Однак прямих експериментів, які могли б підтвердити, що сон дійсно покращує у людини пам’ять, досі не було.

У Сари Мідник з Каліфорнійського університету в Ріверсайді (США) такий експеримент вийшов. Вона та її колеги з інших наукових центрів США (серед яких Гарвард і Стенфорд) взялися перевірити, як просте снодійне впливає на деякі роди пам’яті у людини.

Для участі в досвіді були запрошені близько півсотні чоловіків і жінок 18-39 років без будь-яких розладів сну. Одним давали седативний препарат Амбіен і його протилежність КВІР, інші отримували плацебо. Між снодійним і антіснодійним робили паузу в кілька днів, щоб перший засіб повністю вийшов з організму. У піддослідних оцінювали якість сну, сонливість, настрій і стан пам’яті.

Як пишуть дослідники в Journal of Neuroscience, снодійне збільшувало щільність сонних веретен і при цьому покращувало запам’ятовування слів, усного мовлення, яка використовувалася в тестах на пам’ять. Ефект, який чинить снодійне на пам’ять, був тим помітніше, якщо його порівнювали із звичайним сном і з дією антиснодійного препарату.

Автори роботи підкреслюють зв’язок «сонного» сигма-ритму і стану пам’яті: препарат, очевидно, впливає не на якісь побічних процесів, а безпосередньо на сон, а через сон – і на саму пам’ять. Тобто тепер можна сміливо говорити про те, що й у людини сон безпосередньо пов’язаний з перетвореннями пам’яті, а це означає, що, впливаючи на якісь етапів сну (ті, в яких з’являються сонні веретена), можна управляти і станом пам’яті.

Підготовлено за матеріалами Каліфорнійського університету в Ріверсайді.

Джерело: Компьюлента

19.04.2022

Як попередити ГРИП та ГРВІ

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
16.01.2022

Гігієнічна гімнастика

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей