16.01.2022

Обтирання та обливання

Обтирання

Обтирання застосовують для підвищення стійкості організму до простудних захворювань, а також використовують як один з методів при комплексному лікуванні деяких захворювань (неврастенії та ін.). Є найлегшою за дією на організм водною процедурою, надає освіжаючу і тонізуючу дію, покращує кровообіг, підвищує обмін речовин. Полотняним простирадлом (рушником) або гумовою губкою, змоченою водою t – 32-30°С і добре віджатою, швидко і енергійно розтирають все тіло або окремі його частини (руки, ноги і т.ін.); обтирають спочатку одну руку, негайно після цього розтирають її сухим рушником до відчуття тепла, потім точно так же іншу руку, груди, живіт, ноги. Процедуру слід проводити щодня, краще вранці після зарядки. Температура повітря в приміщенні, де проводяться обтирання, повинна бути не нижче 18-20°С. Температуру води поступово знижують і доводять до 20-18°С.

Часткове обтирання за призначенням лікаря роблять хворим, надовго прикутим до ліжка, для освіження і очищення шкіри. У воду, призначену для обтирання, можна додати хвойний екстракт, ароматич.оцет, одеколон. В лікувально-профілактичних установах цю процедуру виконує медперсонал, але її можна робити і в домашніх умовах.

Джерело: Популярна медична енциклопедія

Обливання

Обливання призначають для загартовування, а також на початку курсу водолікування. За своєю дією ця процедура наближається до душу. Оголеного хворого, який стояв у ванні або великому тазу з теплою (t 37-38°С) водою, обливають 2-3 рази водою з відра, лійки або шланга так, щоб вся вода стікала по, тулуба до ніг. Процедуру проводять щодня протягом 4-6 тижнів., Поступово знижуючи температуру води з 34-33°С до 22-20°С. Тривалість процедури 2-3 хв. Після обливання все тіло розтирають сухим, краще нагрітим простирадлом до порожевіння шкіри і відчуття тепла. Часткові обливання – руки, ноги при пітливості, варикозному розширенні вен і т.ін. (за призначенням лікаря) можна робити самостійно.

Джерело: Популярна медична енциклопедія.

Вологе укутування

Вологе укутування (обгортання). Оголеного хворого ретельно обгортають простирадлом, змоченим у воді (t 30-25°С), а поверх нього вовняною ковдрою. Тривалість процедури в залежності від її цілей від 10 до 60 хв. У дії процедури відзначається три фази. Протягом першої фази (10-15хв.) Простирадло зігрівається до температури тіла хворого; процедура такої тривалості надає збудливу дію на нервову, серцево-судинну системи та підвищує обмін речовин. У другій фазі, яка настає в наступні 30-40 хв., температура простирадла і тіла хворого зрівнюється; в цей період процедура дає заспокійливий ефект. Якщо процедура триває 50-60 хв., простирадло зігрівається, і у хворого настає реакція на перегрівання – рясне потовиділення (3-тя фаза). Після потогінної процедури хворий приймає душ t 34-35°С. Короткочасні укутування призначають як збудливий засіб, укутування середньої тривалості – як заспокійливий, корисні при безсонні і порушенні нервової системи; тривалі – як потогінний засіб. Процедура призначається тільки лікарем.

Джерело: Популярна медична енциклопедія.

19.04.2022

Як попередити ГРИП та ГРВІ

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
16.01.2022

Гігієнічна гімнастика

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей