17.01.2022

Грип: скільки у вас шансів захворіти?

Гарна новина: люди, які полюбляють великі порції морозива, офісні будні під кондиціонером або прогулянки взимку без шапки — не обов’язково захворіють на грип або ГРВІ. Тому що справжня причина таких захворювань завжди одна — це вірус.

Але не поспішайте радіти надто сильно! Адже ці та деякі інші дії, стан здоров’я та вік іноді можуть збільшити ваші шанси захворіти. Вони можуть послабити імунітет та зробити його більш сприйнятливим до збудників хвороб.

Що таке імунітет?

Імунітет — це внутрішня система заходів проти патогенних організмів та речовин, що наносять шкоду нашому організму.

Виділяють два типи імунітету:

  • Неспецифічний (вроджений) — перша лінія захисту.

Ключову роль у ньому відіграють особливі білки — інтерферони. Вони виділяються імунними клітинами та діють проти сторонніх часточок, які потрапили до нашого організму: вірусів, бактерій чи патогенних грибів. Для цього інтерферон не прямо зв’язується із непроханим гостем, а сприймається рецепторами здорових клітин організму. І при цьому так змінює їхні властивості, що патогени більше не можуть проникнути всередину здорової клітини, а отже і розмножитися.

Але інтерферон не тільки допомагає захищатися. Також він може стимулювати імунну систему і для боротьби з вірусами.

  • Специфічний (набутий) — імунітет, що формується у відповідь на конкретний збудник. І залишається в організмі людини на все життя завдяки клітинам пам’яті.

Специфічна імунна система залежить від активності лімфоцитів — імунних клітин крові. Їхня головна функція — розпізнавати, запам’ятовувати та знешкоджувати чужорідні мікроорганізми. Найголовніші з них В- і Т-лімфоцити. Перші розпізнають збудника та синтезують антитіла. Другі — виділяють цитокіни та забезпечують клітинний імунітет.

Що може послабити імунітет?

Існує купа факторів, що можуть погіршувати роботу імунної системи. Але, щоби було простіше в них розібратися, їх поділяють на 2 великі групи:

1) зовнішні (екологія, харчування, спосіб життя);

2) внутрішні (наявність вроджених хвороб, інфекції чи ендокринні порушення).

І коли таких факторів багато або вони діють дуже тривалий час — результатом може стати не лише вірусне захворювання, як грип чи ГРВІ. Це може призвести навіть до імунодефіциту — стану, за якого порушується структура та функції якої-небудь ланки імунної системи. І в результаті організм втрачає здатність протидіяти будь-яким інфекціям та не може нормально відновлюватися.

У кого більше шансів захворіти на грип?

За даними ВООЗ, найбільше шансів захворіти мають:

1) вагітні жінки.

Грип та застуда під час вагітності — небезпечна річ. Тому, якщо ви вагітні та помітили в себе симптоми ГРВІ або грипу — якомога швидше зверніться до лікаря. Адже застуда або грип під час вагітності можуть призвести до розвитку ускладнень у майбутнього малюка.

Що може призначити лікар?

Наприклад, противірусні препарати для дорослих. Адже це один із найважливіших пунктів у лікуванні, якщо його дотримуватися правильно. Пам’ятайте: противірусні ліки для дорослих найкраще працюють, якщо їх почати приймати протягом 48 годин після появи симптомів ГРВІ чи грипу.

Так, ці препарати не дають 100% гарантії «не захворіти», але вони можуть:

— скоротити тривалість хвороби;

— полегшити деякі симптоми;

— зменшити шанси серйозних ускладнень і застуда чи грип під час вагітності не стане загрозою для вагітної чи її майбутнього малюка.

2) особи літнього віку (від 65 років).

Це пояснюється виснаження організму дорослого. З віком організму важче протистояти збудникам. Ось тоді, окрім лікування, стає особливо важливою ще й профілактика.

Навіть до появи симптомів ГРВІ чи застуди рекомендуємо:

— уникати стресів;

— повноцінно спати;

— одягатися за погодою;

— пити багато води;

— збалансовано харчуватися;

— бути фізично активними.

3) діти віком від 6 місяців до 5 років.

Для забезпечення імунітету від грипу Центр контролю та профілактики (CDC) захворювань рекомендує щорічну вакцинацію. А крім цього — пам’ятати про існування противірусних препаратів для дітей. Адже це спосіб лікування дітей із підтвердженим грипом чи підозрою на вірус.

Противірусні препарати для дітей часто працюють за тим самим принципом, що й противірусні засоби для дорослих. Але діють обережніше та мають значно менші дози. Таблетки, рідини, інгаляційний порошок або внутрішньовенний розчин — препарат може бути різної форми. Але який саме вибрати — залежить не від ваших уподобань. Противірусні препарати для дітей повинен призначити лікар. Тільки він зможе правильно дібрати тип ліків та безпечне дозування. Лікування противірусними препаратами для дітей також варто починати протягом 2 днів після захворювання. Але малюкам, які мають високий ризик ускладнень грипу або вже госпіталізовані, ці засоби все одно можуть стати корисними. Навіть якщо лікування розпочато пізніше.

4) люди з хронічними захворюваннями.

Захворювання дихальної, нервової чи серцево-судинної системи, діабет або інші хронічні порушення — причини слідкувати за здоров’ям пильніше. І пам’ятати: усі препарати для лікування має призначати лікар. Адже тільки так хворий зможе знизити ризики розвитку ускладнень та не допустити погіршення хронічного захворювання.

Якщо ви належите до однієї з груп ризику — не хвилюйтеся! А краще до появи симптомів ГРВІ пильно слідкуйте за своїм здоров’ям. І завжди пам’ятайте про профілактику 🙂

Джерела інформації:

1. https://www.cdc.gov/flu/highrisk/children—antiviral.htm

2. https://www.cdc.gov/flu/highrisk/index.htm

3. https://www.apteka.ua/article/235782

4. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/cold—and—flu—during—pregnancy

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей