16.01.2022

Гігієнічна ванна

Гігієнічна ванна з прісної води проводиться для механічного очищення шкіри і є одним із способів санітарної обробки хворого. Температура води зазвичай 36 – 38°С, тривалість процедури 20-30 хв. Ванну наповнюють до половини об’єму, поступово наливаючи холодну воду і додаючи до неї гарячу, щоб не було скупчення парів в приміщенні. Потім визначають температуру води спеціальним термометром в дерев’яній оправі, розмішуючи воду термометром, не виймаючи його з води. Хворого занурюють у ванну обережно, підтримуючи його, щоб вода покривала 2/3 тіла. Область серця повинна бути вільна від води. Якщо стан хворого задовільний, то він може вимитися сам. Якщо ж він слабкий, але йому можна провести гігієнічну ванну, то спеціально приставлений до цього персонал (мийниця, санітарка, молодша медична сестра) миє хворого, починаючи з голови, потім миє шию, тулуб, добре промиваючи місця, де накопичується бруд, піт і можуть бути попрілості (під молочними залозами у жінок, пахвові западини, пахові складки і в міжпальцевих просторах).

Протипоказання до застосування гігієнічної ванни: шкірні захворювання, гострі психози, збудження, гострі інфекційні захворювання, важкі захворювання внутрішніх органів в період загострення.

Після прийому ванни хворому допомагають вийти з неї, сухо витирають теплим простирадлом або рушником, допомагають одягнути чисту білизну і супроводжують в палату. Вид транспортування визначає лікар.

Холодні ванни (нетривалі) володіють тонізуючою дією, стимулюють функції нервової та серцево-судинної систем, підвищують обмін речовин.

Теплі ванни мають заспокійливу дію, сприяють нормалізації судинного тонусу, покращують сон. Гарячі ванни підвищують обмін речовин, підсилюють потовиділення.

Загальні ванни з температурою, яка поступово підвищується. Температуру води поступово підвищують до 37-40-42°С. Тривалість процедури до 20 хв. Після ванни хворого необхідно укласти на кушетку, вкрити простирадлом і вовняною ковдрою. Ванна є сильнодіючим термічним подразником і викликає різку реакцію організму: частішає пульс до 100 в 1 хв, дихання більше 24 в 1 хв, тому медична сестра повинна стежити за загальним станом хворого.

Ванни з розтиранням. Ванну наповнюють до половини водою температури 34-35°С; медичний працівник розтирає щіткою спину сидячого в ванні хворого, одночасно поливаючи водою з ковша на спину, а потім послідовно розтирає шкіру грудної клітки, живота, рук і ніг. Цю процедуру повторюють 2-3 рази, поступово знижуючи температуру води у ванні. При появі ознобу процедуру припиняють. Тривалість процедури 10-12 хв. Застосовують її при неврозах або після теплових водних процедyp. Після ванни хворого добре розтирають грубим рушником або простирадлом, ретельно закутують в простирадло, укладають на кушетку, вкривають ковдрою на 20-25 хв. Курс лікування 6-8 процедур.

Джерело: Довідник медичної сестри з догляду. Палєєва Н.Р. Москва 1994

19.04.2022

Як попередити ГРИП та ГРВІ

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
16.01.2022

Гігієнічна гімнастика

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей