17.01.2022

Емфізема легенів

Емфізема легенів – захворювання легень, обумовлене розширенням легеневих пухирців – альвеол. Розрізняють обмежену (що охоплює окремі ділянки легкого) і дифузну (загальну), гостру і хронічну емфізему легенів.

Хронічна дифузна емфізема легенів – поширене захворювання легень, яке спостерігається в будь-якому віці, але частіше після 40-50 років, і обумовлено порушенням прохідності бронхів. Зменшення просвіту бронхів (за рахунок скупчення в них слизу або спазму бронхів) може бути наслідком хронічного бронхіту, бронхіальної астми та інших захворювань легенів. В цих умовах потужність видиху стає недостатньою, частина повітря залишається в легеневих альвеолах (залишкове повітря) і при новому надходженні повітря (при вдиху) вони розтягуються. Крім того, розвитку Е. л. сприяє зниження еластичності легеневої тканини внаслідок запальних процесів. При цьому нерідко стінки альвеол стоншуються, виникають їх надриви, альвеоли розширюються. Цим явищам сприяє також пневмосклероз (розростання в легенях сполучної тканини, що заміщює легеневу). Такі зміни в легеневій тканині викликають порушення вентиляції легень і ускладнення легеневого кровообігу. Розвитку емфіземи легень сприяє куріння.

Перебіг захворювання тривалий. Хворі скаржаться на задишку, спочатку при физич. навантаженні, потім і в спокої, ускладнений видих. Нерідко їх турбує кашель з мізерною мокротою, яка важко відходить. Зовнішність хворого поступово набуває характерні риси: обличчя одутле, шкіра верхньої половини тулуба, кінцівок синюшного забарвлення, «бочкообразна» грудна клітка. Захворювання повільно прогресує.

Лікування емфіземи легень проводить лікар. Необхідна відмова від куріння. Для кращого відходження мокроти і посилення легеневої вентиляції рекомендується спец. комплекс дихальних вправ, що збільшує амплітуду дихання за рахунок поглиблення видиху і зменшення обсягу залишкового повітря. Лікувальна гімнастика благотворно позначається і на кровообігу. Можна рекомендувати варіант лікувальної гімнастики з вправами для розвитку черевного дихання: повний видих з енергійним втягуванням живота, зі скороченням і максимальною напругою його м’язів; потім повільний глибокий вдих. Цю вправу слід робити лежачи, сидячи на стільці, а потім – стоячи, 15-20 разів; потрібно стежити за рухом живота, (при вдиху живіт випинається, при видиху – втягується). Темп вправи повинен бути повільним – 8 дихальних циклів на хвилину. Вдих – через ніс, видих – через рот, губи складені «сопілочкою»; тривалість видиху поступово збільшується з 2-3 сек. до 10-12 сек. Для тренування видиху можна використовувати надувні іграшки. Рекомендуються дозована ходьба, пішохідні екскурсії. Хороші результати спостерігаються при кліматичному лікуванні в умовах сухої і теплої погоди. При тривалому і важкому перебігу Е. л. потрібне лікування в лікарняних умовах.

Хворим емфіземою легенів протипоказана робота, пов’язана з важкою фізичною працею, охолодженням, вдиханням різних видів пилу.

Попередження і своєчасне лікування хронічних захворювань бронхів і легенів, боротьба з курінням дуже важливі в профілактиці емфіземи легенів.

Джерело: Популярна медична енциклопедія.

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей