16.01.2022

Чи потрібно чистити організм від шлаків?

Наступ весни діє на дівчат як сигнал: пора худнути, літо на підході. У цей період багато видань пишуть про те, що схудненню заважає зашлакованість організму. Ми спробували розібратися, чи відповідає це дійсності.

Джерело: health.obozrevatel.com

Що представляють собою шлаки?

З обивательської точки зору, яку культивують і підтримують ненаукові передачі і фахівці альтернативної медицини, шлаки – це шкідливі речовини, відходи виробництва, які нібито залишаються неперетравленими в процесі прийому їжі і накопичуються в організмі. Висловлюється точка зору, що від шлаків потрібне постійне очищення, і таким чином заохочується методика промивання кишечника з використанням великої кількості проточної води або розчинів. У дійсності, якщо у людини немає серйозних захворювань кишечника, організм очищається сам, і йому не потрібно для цього ніяких додаткових механічних засобів.

Часто про зашлакованість організму кажуть у ситуаціях, коли людина намагається схуднути, а у неї вага доходить до певної позначки і зупиняється.

Якщо говорити про схуднення, на першому етапі вага швидко втрачається за рахунок того що з тканин йде вода. Людина стрімко може скинути кілька кілограмів. Потім настає етап стабілізації, коли зниження ваги, навіть при дотриманні дієти і значних фізичних навантаженнях, йде набагато повільніше і здійснюється вже за рахунок витрати депо поживних речовин, відкладених організмом про запас.

Так чому ж тоді вага зупиняється? По ідеї, якщо людина щодня годину займається спортом і витрачає більше калорій, ніж поглинає, повинні легко спалюватися накопичені жири …

Щоб витрачалися запаси з тканин, потрібно, щоб інтенсивність тренувань була досить високою. Це пов’язано не з зашлакованістю, а з тим, що дійсно дуже важко змусити організм витрачати речовини зі своїх депо, відкладених на чорний день. Організм – дуже стабільна середа, яка завжди чинить опір змінам. Є поняття такої стабільності або гомеостазу, яке стосується багатьох показників і передбачає межі норми кожного значення від і до. Дії організму спрямовані на те, щоб з мінімальними втратами для себе підтримувати максимально стабільний стан. Це стосується і ваги. Ми швидко набираємо кілограми через гіподинамію, низьку витрату енергії і в той же час поглинання висококалорійної їжі. За винятком випадків, коли у людини ендокринне захворювання, наприклад, збої в роботі підшлункової або щитовидної залози. Буває і навпаки, що людина не може видужати, багато їсть, але через особливості обміну речовин вага стоїть і навіть втрачається.

Так що ж робити тим, у кого вага зупинилася і перестала знижуватися, незважаючи на всі зусилля?

Якщо вага стабілізувалась і далі не падає, бажано урізноманітнити фізичні навантаження, щоб вони опрацьовували різні групи м’язів. Наприклад, 2 рази на тиждень відвідувати аква-аеробіку, 2 інших дня займатися на біговій доріжці, а 2 дні, ходити в гурток танців.

Ще один дуже важливий в ситуаціях зупинки ваги момент – підрахунок калорій того, що з’їдається і випивається. Потрібно завести щоденник харчування і записувати туди аж до грама, що їси і п’єш, а потім рахувати, скільки за день споживаєш кілокалорій, і аналізувати. Тому що деяким людям здається, що вони нічого не їдять і не п’ють, а коли підраховують калорії, виявляється, що споживають менше норми, а то й більше.

Дієта по групах крові тут не причому? Кажуть, що деякі люди навіть від апельсинів поправляються …

Дуже популярні в Росії центри “Гемокод” і аналогічні їм, в яких за результатами аналізу крові людям розписують докладні рекомендації по харчуванню. Особисто я вважаю, що це шарлатанство ХХІ століття, коли за серйозні гроші впевнено обіцяють 100% гарантію значного зниження ваги при виключенні невеликого числа певних продуктів, але висловити цю точку зору як офіційну позицію лікарів-гастроентерологів або Асоціації лікарів-ендоскопістів України права не маю.

Що дійсно реально – так це чіткий зв’язок збільшення ваги із захворюваннями ендокринної системи: щитовидною залозою, цукровий діабет. Також на вагу можуть впливати гінекологічні проблеми, пов’язані з яєчниками. Якщо ендокринні порушення присутні, проблем з вагою уникнути дуже важко, навіть якщо їсти зовсім мало. Тому якщо людина докладає зусиль, вважає калорії, або якщо їй дієтолог сказав, що вона харчується правильно, їсть мало, витрачає багато, а вага стоїть, крок номер один – консультація у лікаря-ендокринолога.

19.04.2022

Як попередити ГРИП та ГРВІ

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
16.01.2022

Гігієнічна гімнастика

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей