17.01.2022

Аденоїди

Аденоїди – надмірне розростання носоглоткової мигдалини. Спостерігається головним чином у дітей зазвичай у віці від 3 до 10 років, іноді старше 10 років і в грудному віці. Захворюванню сприяють деякі інфекційні хвороби, що викликають запалення слизової оболонки порожнини носа і мигдаликів (кір, скарлатина, дифтерія, грип та ін), а також гострі і хронічні запальні захворювання верхніх дихальних шляхів. Тому своєчасне і правильне (в суворій відповідності до рекомендацій лікаря) лікування цих захворювань має важливе значення в попередженні розвитку аденоїдів.

Першими ознаками аденоїдів є ускладнення носового дихання, що виникає в результаті заповнення носоглотки мигдалиною, яка заросла і рясні виділення з носа, часто стікають в носоглотку. В результаті порушення носового дихання діти сплять з відкритим ротом, у сні, як правило, неспокійні і зазвичай хропуть. Недостатній сон обумовлює їх млявість і апатичність; такі діти нерідко погано вчаться у школі. У немовлят аденоїди ускладнюють смоктання, що призводить до систематичного недоїдання, в результаті чого дитина відстає у фізичному розвитку. Крім того, аденоїди в цьому віці можуть бути причиною бронхітів і бронхопневмоній. Часто розростання аденоїдів супроводжується зниженням слуху.

У запущених випадках дихання носом стає неможливим, дитина змушена дихати ротом і тому тримає його постійно відкритим; нижня щелепа відвисає, носогубні складки згладжуються, обличчя набуває характерний вираз – так зване аденоїдне обличчя. В результаті ускладнення відтоку крові і лімфи від головного мозку, обумовленого застійними явищами в порожнині носа, у дітей нерідкі головні болі.

Щоб запобігти цим несприятливим наслідкам, не потрібно запускати захворювання, при появі перших ознак його необхідно звернутися до лікаря. У більшості випадків рекомендують видалення аденоїдів. Операція дуже проста, роблять її амбулаторно, через 1 ‘/ 2-2 години дитину відпускають додому. Перші 2-3 дні після операції потрібно дотримуватися постільного режиму, протягом 5-7 днів з харчового раціону необхідно виключити гарячу (вище 18-20°С) і грубу (кірки хліба, сухарі і т. п.) їжу, а також гострі, кислі, солоні страви і шоколад; не дозволяються активні ігри і перебування на сонці; прибирання кімнати, в якій перебуває дитина, повинна проводитися ретельно і тільки вологим засобом.

Джерело: «Популярна медична енциклопедія», Б.В. Петровський, 1979 рік

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей