17.01.2022

Задишка

Задишка – порушення частоти, ритму і глибини дихання, що супроводжується, як правило, відчуттям нестачі повітря. Задишка є однією з пристосувальних реакцій організму при посилених фізичних напружених (фізіологічна задишка) або хворобливих ураженнях Некроз органів і систем (патологічна задишка).

Фізіологічна задишка з’являється при фізичному навантаженні внаслідок підвищеної потреби організму в кисні. Кількість кисню, що надходить в організм через легені, в результаті поглиблення та збільшення частоти дихання при задишці зростає в 2-3 рази. Одночасно з повітрям, що видихається з організму видаляється і надлишок вуглекислого газу, який утворюється. Фізіологічна задишка виникає також при підйомі на висоти, де вміст кисню в повітрі значно нижче звичайного, при підвищенні температури навколишнього середовища та ін. Людина може і за власним бажанням, тобто свідомо, міняти частоту і глибину свого дихання.

Патологічна задишка наступає при деяких хворобливих станах. Задишка центрального типу пов’язана з розладом регуляції дихання або первинним ураженням дихального центру, розташованого в головному мозку, при отруєннях, наприклад, снодійними засобами або наркотиками. Легенева задишка спостерігається при травмах грудної клітки, обширних ураженнях легень (запалення легенів, туберкульоз, бронхіальна астма, емфізема легенів і т. д.). Може супроводжуватися розладами глибини і частоти дихання, нерідко ускладненям видиху, посинінням шкіри і слизових оболонок, набуханням шийних вен, одутловатістю обличчя. Легенева задишка помітно збільшується при найменшому фізичному навантаженні. Серцева задишка розвивається при серцевій недостатності, може супроводжуватися синюшністью, похолоданням кінцівок. При фізичному навантаженні така задишка різко зростає, як правило, переходить у задуху, супроводжує напади бронхіальної і серцевої астми. При патологічній задишці, необхідно звільнити груди хворого від одягу, що стискує, надати хворому положення напівсидячи в ліжку, щоб полегшити дихальні рухи, відкрити вікно в приміщенні, де знаходиться хворий, терміново викликати швидку допомогу.

Лікарські засоби слід застосовувати тільки за призначенням лікаря.

Джерело: Популярна медична енциклопедія.

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей