17.01.2022

Які небезпеки приховує грип?

Перші асоціації зі словом «грип» — це головний біль, лихоманка та декілька витрачених на хворобу днів.Та чи закінчуються на цьому всі неприємності від захворювання?

На жаль, іноді ні. Ця серйозна респіраторна хвороба лише в Сполучених Штатах щорічно вбиває близько 56 000 людей. А за статистикою лише за 2015—2016 роки в Україні від грипу померла 391 особа. Тому, аби уникнути всіх неприємностей та розуміти, що таке правильне лікування грипу — нумо дізнаватися про нього більше.
Що таке грип?
Згідно з визначенням Центру контролю та профілактики захворювань (СDC), грип — це респіраторна хвороба, спричинена вірусами. Існує два основні типи вірусу грипу: А та В. Це саме ті різновиди, які регулярно поширюються серед людей і стають причиною епідемій грипу. Але впіймати та знешкодити їх щоразу не так просто. Адже з кожним роком віруси намагаються змінюватися. Ось чому універсальної вакцини від грипу не існує, і щороку науковцям потрібно створювати щось нове.
Які симптоми грипу?
До найрозповсюдженіших симптомів грипу належать:

 • лихоманка
 • кашель
 • біль у горлі
 • нежить або закладений ніс
 • біль у тілі та м’язах
 • головні болі
 • відчуття втоми
 • деякі люди можуть мати блювоту й діарею (хоча частіше це трапляється в дітей, ніж у дорослих).

Коли грип може стати смертельним?
Більшість випадків смерті від грипу — це не прямий результат вірусної інфекції. Здебільшого це наслідок складної серії реакцій, розпочатих вірусом. Наприклад:

 • Запалення.

Коли ми заражаємось патогенними бактеріями або вірусами — першою в бій із ними вступає імунна система. Методів боротьби в неї багато. Але основні з них такі:

Підвищити температуру.

Це допоможе вбити окупантів, які не можуть вижити в умовах високої температури.

Синтезувати більше цитокінів.

Цитокіни — це білки, які виробляються імунними клітинами, аби зупинити розповсюдження вірусів. У деяких випадках організм може «перестаратися» й надіслати надмірну кількість цитокінів. У результаті імунна система може вийти з-під контролю та викликати поширене запалення. Саме це може призвести до збою в роботі органів або навіть сепсису. Ось чому лікарі можуть призначати під час грипу противірусні та протизапальні препарати.

Виробити антитіла.

Або, іншими словами, імуноглобуліни. Першими синтезуються імуноглобуліни типу М (IgM). Які в середньому утворюються лише через 3-4 дні після початку захворювання. Все тому, що імунній системі потрібен час, аби знайти «чужинця», розпізнати його та якісно знешкодити.

Ось чому, чим би ви грип не лікували, менше ніж за 4 дні він точно не пройде.

 • Вторинна інфекція

Стомленому від боротьби з грипом організму стає важче захищатися. Пневмонія, стрептококова інфекція, енцефаліт чи ниркова недостатність — це лише кілька хвороб, до яких грип може зробити вас вразливішими.

 • Погіршення наявних хвороб.

Наприклад, у дітей із астмою грип лише погіршує стан і без того набряклих та чутливих дихальних шляхів. Це може ускладнювати дихання й створювати додаткове запалення. Результат: напади астми частішають, а дихальні шляхи стають іще більш сприйнятливими до вторинних інфекцій, таких як пневмонія.

Кому варто остерігатися грипу?
Насправді всім. Але в деяких осіб грип частіше викликає ускладнення. І саме ускладнення можуть призвести до госпіталізації чи іноді навіть до смерті. Отже, до людей у зоні ризику належать:

 • маленькі діти (2-5 років)
 • вагітні жінки
 • люди у віці від 65 років
 • хворі на астму, діабет, неврологічні захворювання, хвороби легень або серця та люди з ослабленою імунною системою
 • люди, що страждають на ожиріння.

Що допоможе боротися з грипом?
1. Щеплення.
Краще за будь-яке лікування грипу — його профілактика. І за даними Центру контролю та профілактики захворювань, на першому місці в боротьбі з грипом стоїть вакцинація. Так, щеплення не дасть 100% гарантії не захворіти, але точно допоможе одужати швидше та уникнути госпіталізації.

2. Противірусні засоби.

Так само, як і щеплення, противірусні препарати можуть бути дуже корисним методом профілактики. А ось під час хвороби лікарі вважають доцільним вживати їх у перші 2-3 дні. Це може допомогти запобігти поширенню вірусу грипу й зміцнить імунну систему для майбутньої боротьби.

Але будьте уважні! Противірусні засоби, протизапальні препарати чи будь-які інші ліки від грипу вам може призначити тільки лікар. Адже лише він зможе правильно поставити діагноз та вибрати найбільш безпечний та ефективний препарат саме для вас
А як щодо антибіотиків під час грипу?
У жодному разі. Антибіотики — це ліки, що діють винятково проти тих хвороб, які спричинені бактеріями. А оскільки грип має вірусну природу, такі ліки будуть проти нього безсилі. Ба більше, антибіотики під час грипу будуть не лише неефективними, а й можуть призводити до появи додаткових проблем. Тому в жодному випадку не вживайте антибіотиків під час грипу та під час інших вірусних захворювань. Краще обмежитися антивірусними та протизапальними препаратами. Але, знову ж таки, тільки якщо їх вам призначив лікар.

Тому якщо ви помітили в себе симптоми грипу — не будьте легковажними та не пускайте все на самоплив. Обов’язково звертайтеся до лікаря! Вчасна медична допомога та правильне лікування грипу допоможуть безпечно одужати та не дати вірусу зіпсувати вам життя.

Джерела інформації:

1. https://www.healthline.com/health/cold-flu/deadly-flu#possible-complications

2. https://www.verywellhealth.com/when-flu-is-serious-4159180

3. https://www.cdc.gov/flu/highrisk/65over.htm?CDC_AA_refVal=https%3A%2F%2Fwww.cdc.gov%2Fflu%2Fabout%2Fdisease%2F65over.htm

4. https://www.cdc.gov/flu/about/viruses/change.htm

https://www.cdc.gov/flu/symptoms/symptoms.htm

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей