17.01.2022

Як виникає грип

Вірус грипу може розмножуватись не в кожній клітині. І у людини, і у сприйнятливої тварини він розмножується тільки в клітинах, що вистилають дихальні шляхи. Ці клітини (епітелій) є захисним покривом, що охороняє внутрішнє середовище організму від різного роду випадковостей і шкідливих частинок, що потрапляють разом з повітрям в дихальні шляхи.

Поверхня епітелію покрита шаром слизу і віями. Вони безперервно рухаються, виганяючи назовні шкідливі частинки, які їм вдається затримати. Віруси грипу , потрапляючи разом з повітрям в порожнину носа і носоглотку, відразу ж захоплюються цими віями. Однак, прилипнув до клітини, віруси «розплавляють» її стінки, впроваджуються в неї, де дуже швидко розмножуються. В експериментальних спостереженнях було показано, що кілька вірусних частинок, потрапивши в сприятливі умови, за добу з невеликим можуть так розмножуватися, що їх буде декілька мільярдів в одному мілілітрі середовища. Таким чином, незабаром після проникнення вірусу в дихальні шляхи утворюються незліченні полчища вірусів і розвивається захворювання.

На відміну від інших інфекцій (кору, скарлатини, черевного тифу та ін) інкубаційний період при грипі дуже короткий. Від моменту попадання вірусу в організм до появи перших ознак захворювання проходить всього 24-48 годин.

Хвороба виникає насамперед за рахунок отруйної дії вірусу. Встановлено, що вірус грипу містить токсичний фактор. Тому «полчища» вірусів грипу, потрапляючи в кров, викликають отруєння організму. У першу чергу вони порушують роботу мозку і нервової системи, що призводить до ознобу, лихоманки, головних болей, а іноді і втрати свідомості. Природно, що при цьому порушується робота всіх органів і систем людини.

Крім того, при інфекції утворюються побічні продукти клітинного розпаду, які всмоктуються в кров і посилюють отруйну дію вірусу. Вірус грипу, «роз’їдаючи» клітини, що вистилають дихальні шляхи, порушує природні захисні бар’єри організму і відкриває дорогу численним бактеріям, що «причаїлися» в дихальних шляхах або перебувають у повітрі. Ці бактерії спрямовують всередину знесиленого організму, швидко розмножуються, викликаючи запальні та гнилістні процеси, що відразу ускладнює захворювання грипом. При грипі вірус також пригнічує роботу органів кровотворення, активність білих кров’яних тілець. Відомий російський вчений – біолог І. І. Мечников відкрив, що білі кров’яні тільця (лейкоцити) і блукаючі тканинні клітини (макрофаги) ведуть в організмі людини безперервну боротьбу з бактеріями, поглинаючи і перетравлюючи їх у своєму тілі. При грипі ж різко знижується активність лейкоцитів.

Як організм захищається від грипозного вірусу?

З моменту появи вірусу в клітинах організм починає інтенсивно боротися з прониклим у нього ворогом. Насамперед клітини дихальних шляхів, в яких починає розмножуватись вірус грипу, прагнуть «замурувати» утворюються вірусні «напівфабрикати». Вони обволікають їх клітинним білком разом з ділянками ураженої клітинної плазми і викидають в просвіти дихальних шляхів. Білі кров’яні кульки, вірні вартові організму, спрямовуються з крові до поверхні дихальних шляхів для того, щоб взяти участь у спільній боротьбі з вірусом. Однак проти нього лейкоцити не так могутні, як проти бактерій. Вірус грипу вони поглинають, але не можуть його перетравити і тільки тимчасово затримують, заважаючи впроваджуватися в нові клітини.

Для того щоб знешкодити отруйну дію вірусу, що потрапив в кров, спеціальні клітини організму, розташовані в лімфатичних вузлах, печінці та інших внутрішніх органах, за сигналом центральної нервової системи починають терміново виробляти протиотрути. Ці протиотрути, звані антитілами, зв’язують вірус, що виходить з клітини та позбавляють його активності і нейтралізують його отруйну дію. Таким чином, вони відіграють головну роль у боротьбі з вірусом грипу.

Встановлено, що антитіла при грипозній інфекції виробляються значно швидше, ніж при інших захворюваннях. Вже через 3-5 днів після початку хвороби в крові хворого можуть бути виявлені перші вільні (надлишкові) антитіла, яких стає все більше і більше. Саме цим і пояснюється той факт, що грип, розпочавшись так бурхливо (якщо захворювання протікає без ускладнень), на третій – четвертий день обривається і людина одужує. Однак, перемігши ворога, організм ще продовжує виробляти антитіла, насичуючи ними кров і міжклітинну рідину. На місці зруйнованих і відторгнутих клітин, що вистиляють дихальні шляхи, виростають нові. Вони володіють новою якістю, стають несприйнятливими до проникнення в них вірусу грипу. Після перенесеної хвороби виникає несприйнятливість до повторного впровадження в організм того ж вірусу. Це стан несприйнятливості називається імунітетом.

Джерело: ГРИПП и его предупреждение.,Л.Я.Закстельская., Москва «Медицина» 1967г.

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей