17.01.2022

Як попередити виникнення і розповсюдження грипу

Поширення грипозної інфекції і виникнення спалахів грипу відбуваються у тому випадку , якщо є три необхідних для цього фактори: перший – джерело інфекції, яким при грипі є хвора людина, що виділяє віруси в навколишнє середовище; другий – сприятливі умови, для збереження вірусу у зовнішньому середовищі і передачі його від людини до людини; третій – люди, сприйнятливі до дії вірусу грипу.

Тому й заходи щодо попередження грипу складаються з трьох основних груп: ізоляція джерела від здорових людей; знищення вірусу в зовнішньому середовищі; підвищення опірності людини до грипозної інфекції.

Як вже говорилося, джерелом грипозної інфекції є хвора або людина, що захворює, причому особливо заразливим він буває в перші дні захворювання. Тому якщо в родині хтось захворів грипом, треба відразу ж прийняти всі необхідні заходи, щоб відокремити хворого грипом людини від інших членів сім’ї, особливо від маленьких дітей. Хвору людину найкраще помістити в окрему кімнату. Якщо це неможливо, їй слід виділити окрему постіль і відгородити ширмою, фіранкою, простирадлом.

Особливо важлива своєчасна ізоляція хворих грипом людей від дитячих колективів. У дитячих яслах, садах, школах, училищах в період спалаху грипу необхідно ізолювати дітей з початковими формами грипу.

При наявності повторних або масових захворювань в дитячих установах потрібно встановити карантин.

Якщо в установі або на підприємстві люди, що захворіли грипом, прийшли на роботу, долаючи нездужання, їх потрібно негайно направити в санчастину. Не слід переносити грип «на ногах», якщо навіть температура не перевищує 37,2-37,5°С . Це шкідливо і для себе, так як може привести до ускладнень, і небезпечно для оточуючих, оскільки такий хворий є розповсюджувачем захворювання. Щоб запобігти розсіювання інфекції, хворий повинен при чханні та кашлі закривати рот і ніс хусткою. Хорошим засобом індивідуального захисту від поширення грипу є маски, які шиють з марлі, прасують гарячою праскою і надягають на обличчя, закриваючи ніс і рот. Доведено, що маски, зшиті з чотирьох шарів стирання марлі, затримують до 90 % мікробів, що видихають. При важкому перебігу грипу матері необхідно перервати годування немовляти. При легких формах захворювання, підходячи до немовляти, вона повинна користуватися маскою. Маски слід надівати і тим, хто доглядає за хворими на грип.

Слід пам’ятати, що при неускладненому грипі, коли поліпшення стану спостерігається вже на 3 – 4 -й день, навіть при нормальній температурі тіла, хворий повинен дотримуватися постільного режиму, уникати тісного контакту з членами сім’ї. І в цей період він може бути джерелом зараження своїх близьких.

Хворому на грип та людині, що видужує не слід допускати рукостискань, поцілунків з оточуючими людьми. Йому не можна брати немитими руками предмети, якими користуватимуться здорові люди.

Хворому треба виділити окремий посуд, рушник. Якщо у нього вологий кашель, то йому слід дати закриту плювальницю або банку, в яку попередньо налитий дезінфікуючий розчин.

У домашніх умовах дезінфікуючими засобами є освітлений розчин хлорного вапна та хлорамін. Їх можна купити в аптеках, і вони повинні бути в кожному домі завжди. Для дезінфекції мокротиння застосовують 3 % розчин хлораміну.

Ці розчини також можна з успіхом використовувати для протирання підлоги в кімнаті, де перебуває хворий. Після його одужання або переміщення в лікарню, постіль, кімната, всі предмети, якими користувався хворий, повинні бути ретельно знезаражені. Постіль вичищають пилососом або вибивають і провітрюють на повітрі. Посуд, яку вживав хворий, кип’ятять, натільна, постільна білизна, рушник, носові хустки, маски – все це замочують у дезінфікуючим розчині або кип’ятять з додаванням мильномиючих розчинів типу «Ера», «Сніжинка» і т. п. Пам’ятайте, ретельне проведення санітарно -гігієнічного комплексу заходів в оточенні хворих на грип – перший і основний етап преграждения шляху поширення грипу!

Але й там, де немає явно хворих на грип, в усі пори року, і особливо під час спалахів цього захворювання, слід проводити заходи…

Джерело: ГРИПП и его предупреждение.,Л.Я.Закстельская., Москва «Медицина» 1967г.

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей