16.01.2022

Ванни для дітей

Ванни для дітей можуть бути використані як з гігієнічною, так і з лікувальною метою. При цьому необхідно враховувати підвищену чутливість дитячого організму до температурних впливів, що вимагає особливої обережності і ретельного контролю при проведенні ванн. Температура теплих і гарячих ванн на 1-2°С нижче, ніж для дорослих, тривалість і кількість їх на курс лікування, а також концентрація лікарських і хімічних речовин менше.

Гігієнічні ванни позитивно впливають на емоційний стан дитини, дихання, серцево-судинну систему, процеси терморегуляції, надають загартовуючу дію. Першу гігієнічну ванну новонародженому роблять після відпадання пуповини і загоєння пупкової ранки. Протягом першого місяця життя дитину купають в кип’яченій воді температури 37-37,5°С. Температура води для дітей першого півріччя життя 36,5-37°С, а в другому півріччі і старше – 36-36,5°С.

Тривалість купання для дітей першого року життя 5-7 хв, на другому році 10-15 хв. Для загартовування дитини – добре обполіскувати його водою, температура якої на 1-2°С нижче, ніж у ванні. Мити дітей слід дитячим, яєчним або ланоліновим милом. Грудних дітей слід купати в спеціальних ванночках (фаянсових, оцинкованих) або емальованому тазу. Голову і верхню частину тулуба піднімають, фіксуючи сідниці і стегна.

Підтримуючи ноги дитини, його обережно занурюють у воду. Такий стан дитини забезпечує найбільше розслаблення м’язів. Старші діти повинні сидіти у ванні вільно, не напружуючись.

Воду наливають до рівня сосків дитини, залишаючи відкритою верхню частину грудей. Ванну слід проводити в певні години, не раніше ніж через годину після годування або за 40-45 хв до нього і за 1 – 1,5 год до сну. Після ванни дитині необхідний 30 хвилинний відпочинок. З лікувальною метою використовують загальні ванни з простої води і лікарські ванни.

Протипоказання до них ті ж, що і для дорослих.

Джерело: Довідник медичної сестри по догляду. Палєєва Н.Р. Москва 1994 р

Загальні гарячі ванни для дітей

Загальні гарячі ванни застосовують з періоду новонародженості в комплексному лікуванні гострих респіраторних захворювань. Дитину занурюють у ванну з водою температури 37°С, а потім до ножного кінця підливають гарячу воду, доводячи температуру до 39-40°С, Тривалість ванни 2-5 хв. На курс лікування 4-6 процедур щодня. Після ванни дитину насухо витирають, загортають в ковдру і дають тепле пиття.

Джерело: Довідник медичної сестри по догляду. Палєєва Н.Р. Москва 1994 р

Хвойні ванни для дітей

Хвойні ванни показані при функціональних розладах нервової системи. Для їх приготування використовують або рідкий хвойний екстракт – 2-3 мл на відро води, або порошок – 1-2 г на відро води. Тривалість ванни 7-10 хв, температура води 36-37°С, на курс лікування 15-20 процедур через день.

Джерело: Довідник медичної сестри по догляду. Палєєва Н.Р. Москва 1994 р

Ванни з перманганатом калію для дітей

Ванни з перманганатом калію надають дезінфікуючу і підсушуючу дію, застосовують їх при захворюваннях шкіри і попрілостях. У ванну додають 5% розчин перманганату калію до блідо рожевого забарвлення води. Тривалість процедури до 5-10 хв, температура води 37 – 37,5°С. На курс лікування 6-8 ванн через день.

Джерело: Довідник медичної сестри по догляду. Палєєва Н.Р. Москва 1994 р

Хлоридно-натрієві (соляні) ванни для дітей

Хлоридно-натрієві (соляні) ванни мають тонізуючу дію, покращують обмін речовин. Показані при рахіті і протипоказані при ураженнях шкіри. До прісної води додають кухонну сіль з розрахунку 100 – 150 г на 10 л (відро) води. Температура води першої ванни дітям до року 36- 36,5°С, потім її поступово знижують через кожні 3-4 дні до 35°С. Тривалість ванн від 3 до 10 хвилин. Після кожних 2-3 ванн тривалість процедур збільшують на 1 хв. Ванни роблять через 1-2 дня, на курс лікування 15-20 ванн. Після соляної ванни дітей обполіскують прісною водою, температура якої на 1°С нижче, ніж у ванні, гарно витирають, загортають в ковдру і укладають в ліжко.

Джерело: Довідник медичної сестри по догляду. Палєєва Н.Р. Москва 1994 р

Крохмальні ванни для дітей

Крохмальні ванни надають протисвербіжну і підсушує; застосовують при шкірних проявах ексудативного діатезу. Картопляний крохмаль (100 г на відро води) розводять в холодній воді і додають в ванну, Температура ванни 37-38°С, тривалість 7-8 хвилин.

Джерело: Довідник медичної сестри по догляду. Палєєва Н.Р. Москва 1994 р

19.04.2022

Як попередити ГРИП та ГРВІ

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
16.01.2022

Гігієнічна гімнастика

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей