17.01.2022

Що робити у разі переохолодження: чек-лист

«Улітку ти можеш захворіти від кондиціонера та морозива, узимку — застудишся від прогулянки без шапки», — могли ви почути від турботливої мами чи бабусі. Та чи дійсно це головні причини появи застуди або вірусу в організмі? Нумо розбиратися, що таке переохолодження та як у морозну погоду правильно проводити профілактику застуди.
Що таке переохолодження?
Переохолодження або гіпотермія — це стан, за якого нормальна температура тіла знижується. Відбувається це тоді, коли людина довгий час перебувала в умовах холодних температур. Зимові та осінні прогулянки у легкому одязі — як раз одні з ситуацій, що можуть призвести до переохолодження.

Як це відбувається?

Коли ви довго перебуваєте на холоді — до 90% тепла втрачаєте через шкіру, інші 10% видихаєте з легень. А якщо, окрім цього, ви ще й потрапили під дощ або занурили руки в сніг, щоби зліпити сніговика — втрати тепла можуть відбутися у 25 разів швидше.
Які симптоми переохолодження?
Ознаки гіпотермії різні та залежать від ступеня переохолодження. Їх можна розділити на три ступені вираженості: легкий, помірний і тяжкий.

Той, який ще не потребує обов’язкового втручання лікаря і швидкої допомоги — легкий. Саме після такого переохолодження ми найчастіше отримуємо застуду або вірус грипу. А його ознаки такі:

  • тремтіння;
  • підвищений кров’яний тиск;
  • зміна ЧСС та пришвидшене дихання.

Часто до цих симптомів додається загальна слабкість, загальмованість свідомості та навіть посилене вироблення сечі. А також низька температура тіла може уповільнити мозкову діяльність.

Усе це — фізіологічні реакції організму задля збереження нормальної температури тіла. Пояснити це легко: коли нормальна температура тіла падає — головні органи з гарним кровопостачанням (печінка, серце, м’язи та легені) “економлять” і працюють повільніше. Так вони зберігають те тепло, що залишилося.

Але найголовніше, що варто запам’ятати: переохолодження не спричиняє застуду або вірусні захворювання. Хоча воно може значно послабити організм та його захисні реакції. І в результаті імунітет стає менш стійким проти вірусів та бактерій, які є головними винуватцями хвороб.

Які фактори ризику переохолодження?

Підвищений ризик переохолодитися мають:

  • літні люди;
  • немовлята;
  • люди, які перебувають тривалий час надворі;
  • особи, які в холодну погоду вживають багато алкоголю.

Що робити після переохолодження?
Якщо вже так трапилося і холодна погода застала вас зненацька — запам’ятовуйте основні правила поведінки після легкого переохолодження:

1. Перемістіться в сухе й тепле місце.

2. Зніміть мокрий одяг, шапки, рукавички, взуття та шкарпетки.

3. Одягніть теплий сухий одяг та вкрийтеся ковдрами.

4. Використовуйте додаткові предмети для утеплення: електричні ковдри, грілки або звичайні пляшки із гарячою водою.

5. Пийте більше теплої рідини. Але уникайте алкоголю та кофеїну: вони можуть прискорити втрату тепла.

А як щодо профілактики грипу та ГРВІ?

Оскільки восени та взимку від низьких температур і морозної погоди нам нікуди не дітися — профілактика застуди, грипу та ГРВІ має бути обов’язковим пунктом для дітей та дорослих.

1. Тепло одягатися.

Найкраща профілактика застуди — тримати організм у здорових умовах. Зберегти тепло й не дати змерзнути допоможуть синтетичні та вовняні тканини. Адже вони краще, ніж інші, забезпечують ізоляцію. Одяг повинен вільно облягати, оскільки тісний тільки зменшує циркуляцію крові.

Але не перестарайтеся і вдягайтеся за погодою! Адже забагато одягу може призвести до зайвої пітливості та лише збільшить втрату тепла.

2. Тримати руки в чистоті.

Часте миття рук стане ще одним способом профілактики застуди, грипу та ГРВІ. Адже допоможе захиститися від патогенних мікробів і вірусів. Тому мило, тепла вода і спиртові дезінфектори (у випадках, коли перші дві речі недоступні) — ваші щоденні друзі на осінньо-зимовий період.

3. Збалансовано харчуватися.

Здорове та збалансоване меню не лише зміцнить вашу імунну систему, а й допоможе почуватися краще та мати свіжий вигляд. І тоді жодна застуда вас не налякає ????

4. Пам’ятати про противірусні засоби для профілактики.

Прийом противірусних для профілактики допоможе запобігти розвитку грипу та ГРВІ. Але якщо віруси вас усе-таки перемогли та ви захворіли — не переживайте. Адже ваш попередній прийом противірусних препаратів для профілактики не мине дарма. Він допоможе полегшити перебіг хвороби, зменшити симптоми та час захворювання. Вживати противірусні засоби варто до початку або за перших ознак хвороби. А щоби дія була максимально ефективною та безпечною — не забудьте перед їх прийомом проконсультуватися з вашим лікарем.

Джерела інформації:
1. https://www.cdc.gov/disasters/winter/staysafe/hypothermia.html
2. https://www.cdc.gov/niosh/topics/coldstress/
3. https://www.cdc.gov/flu/prevent/actions-prevent-flu.htm
4. https://www.criticalcare.theclinics.com/article/S0749-0704(05)70052-X/fulltext
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15617296
6. https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMra1114208
7. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-hypothermia#2

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей