17.01.2022

Особливості лікування ГРВІ у пацієнтів похилого віку

Щомісяця мільйону жінок і чоловіків планети виповнюється 60 років. Вступаючи в цей вік, людина повинна особливо берегти себе і знати, що навіть таке банальне захворювання, як гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ), таїть в собі чималу небезпеку для осіб похилого віку, людей з хворим серцем і хронічними захворюваннями, особливо з легеневими хронічними захворюваннями: астму, хронічний бронхіт та емфізему.

Клінічні прояви ГРВІ можуть включати симптоматику риніту, фарингіту, ларингіту, трахеобронхіту з лихоманкою, ознобом, головним болем, рефлекторною тахікардією та інтоксикацією. У хворих спостерігається слабкість, нездужання, втрата апетиту, рідше нудота і блювота. Характер і тяжкість клінічних проявів залежать від виду збудника і характеру імунної відповіді пацієнта і варіюються від легкої до вкрай тяжкого ступеня, що вимагає госпіталізації хворого. Віруси грипу є найбільш небезпечними збудниками з точки зору високої захворюваності і смертності. Найбільш важкі форми захворювання відзначаються у дітей молодшого віку (до 4 років), осіб старше 60-65 років, а також у людей з хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, органів дихання, порушеннями обміну речовин і функції імунної системи.
Загальні рекомендації для хворих на ГРВІ включають достатній сон (не менше 7-8 годин і більше), збалансоване повноцінне харчування. Необхідно також приймати вітаміни і мікроелементи, дефіцит яких, як правило, в ці періоди помітно посилюється. Загальновідомо вплив аскорбінової кислоти, рутину, вітамінів групи В, пантотената кальцію на багато процесів метаболізму і силу імунної відповіді, в тому числі противірусного.
Пріоритетним в призначенні препаратів для лікування ГРВІ літнім людям є вибір на користь препаратів рослинного походження, з мінімальним числом побічних ефектів. Слід врахувати той факт, що більшість осіб старшого віку регулярно приймають препарати для лікування хронічних захворювань (захворювань серцево-судинної, травної, опорно-рухової систем, цукрового діабету і т.д.), які не рекомендується приймати разом з антибіотиками або іншими сильнодіючими препаратами для лікування ГРВІ з огляду на підвищення ризику розвитку побічних ефектів.

Основними напрямками і симптоматичної терапії грипу та ГРЗ є зниження високої температури тіла, зменшення головного болю і болю в горлі, ліквідація закладеності носа (деконгестантів), зменшення і полегшення кашлю (протикашльові, муколітики, відхаркувальні).

Також симптоматичне лікування ГРВІ включає лікування болів в горлі. Їх можна усунути дезінфікуючими розчинами з відварів ромашки, шавлії, календули, соди з сіллю, фурацилліном і ін. Полоскання повинні проводитися досить часто (1 раз в 1,5-2 години), а розчини необхідно міняти.

Слід зазначити, що на тлі ГРВІ, особливо у літніх людей, відбувається активація «ендогенних» вірусних інфекцій (в т.ч. вірусу простого герпесу, цитомегаловірусу, Епштейн-Барр вірусу, вірусу герпесу людини 6 типу, вірусу герпесу зостер і ін.) . Крім того, активується умовно-патогенна бактеріальна флора верхніх дихальних шляхів, що може викликати ускладнення (синусит, отит, пневмонія і ін.) У цій категорії хворих. Вірусне ураження дихальних шляхів практично неминуче призводить до загострення хронічних легеневих захворювань (бронхіальна астма, хронічний бронхіт, хронічна обструктивна хвороба легень), будучи основною причиною госпіталізації хворих з цими нозологіями.

Таким чином, виключно важливим є проведення превентивних заходів з метою зниження частоти і вираженості ГРВІ та грипу, а також запобігання вторинних ускладнень у хворих, що входять до групи ризику. Для профілактики ГРВІ та грипу проводять вакцинацію (специфічна профілактика грипу) або використовують препарати, що володіють противірусними та імуномодулюючими властивостями (неспецифічна імунопрофілактика ГРВІ та грипу). Незважаючи на те, що вакцинація менш ефективна в осіб похилого віку, імунізація сприяє зменшенню числа госпіталізацій, пов’язаних з грипом і його ускладненнями і знижує частоту летальних випадків.

В даний час крім вакцинації, як основного засобу боротьби проти грипу, ВООЗ рекомендовано застосування препаратів етіотропного дії. До засобів з прямою противірусною дією відносяться препарати амантадінового ряду (амантадин, ремантадин) та інгібітори нейрамінідази (занамівір, озельтамівір). Застосування препаратів адамантанового ряду обмежена в зв’язку з їх вибірковою активністю щодо вірусу грипу А, наявністю ряду побічних ефектів (з боку шлунково-кишкового тракту і нервової системи), а також появою резистентних штамів вірусу грипу А. Інгібітори нейрамінідази також вибірково пригнічують віруси грипу (типу А і В), не впливаючи на реплікацію інших причинно значущих для розвитку ГРВІ вірусів, мають високу вартість, а їх прийом може супроводжуватися побічними ефектами:

Описані вище препарати з прямою противірусною ефектом мають обмежену мету – віруси грипу і, таким чином, не забезпечують захисту від інших збудників ГРВІ. Останнім часом велика увага приділяється пошуку засобів, що володіють впливом на більшість респіраторних вірусів, а також поліпшують стан імунної системи і підвищують внаслідок цього стійкість організму до збудників ГРВІ.

Для лікування ГРВІ використовуються десенсибілізуючі, місцеві судинозвужувальні засоби, а також комплексні протипростудні препарати. До таких належить комбінація парацетамолу з аскорбіновою кислотою і хлорфенаміном. Такі препарати допомагають знизити вираженість загальних і місцевих симптомів застуди і нормалізувати температуру тіла.

Призначення системних антибіотиків виконується після оцінки ряду важливих параметрів, а саме при наявності:

  • стійкою, більш трьох днів, фебрильною (38-39 ° С) температури;
  • скарг з боку уражених органів (біль у вусі при отиті, головний біль і розпирання в області гайморових пазух при гаймориті і т.ін.);
  • виражених гематологічних зрушень (підвищення ШОЕ, нейтрофільний лейкоцитоз із зсувом вліво).

Застосування місцевих антибактеріальних засобів розглядається як один з перспективних методів лікування. З топічних антибактеріальних засобів кілька препаратів зарекомендували себе як цілком ефективні і безпечні. Важливо почати їх застосування в перші ж дні захворювання, в цьому випадку вже до 3-4 дня настає поліпшення стану.

При дотриманні всіх вищевказаних принципів терапії ГРВІ, ризик ускладнень зводиться до мінімуму, а прояви самого захворювання виражені незначно, що сприяє більш швидкому поверненню пацієнта до активного життя. Правильний вибір стартовою етіотропної терапії при бактеріальних респіраторних інфекціях, а також своєчасність її призначення і раціональне використання не тільки підвищують ефективність проведеного лікування, а й дозволяють попередити розвиток серйозних ускладнень.

Джерело інформації:

https://amm.net.ua/2012-02-11-17-03-43.html

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей