17.01.2022

Лікування ГРВІ у дітей: 4 правила

Ви були уважними та обережними з дитиною. Слідкували за харчуванням та тепло одягали в холодну пору. Але щось пішло не так, і маленький пацієнт раптом скаржиться на головний біль, кашель та нежить.

Чому дитина захворіла?

Причина розвитку грипу та ГРВІ завжди одна — це інфікування вірусом. Однак у деяких малюків шанси підхопити хворобу вищі. Дитина більше схильна до грипу, якщо вона:

 • знаходиться в оточенні людей із симптомами грипу чи застуди;
 • не проходила вакцинацію проти грипу;
 • має ослаблений імунітет;
 • не миє руки після контакту з брудними поверхнями.

Це ГРВІ чи грип?
ГРВІ — це гостра респіраторна вірусна інфекція, яку можуть спричиняти різні віруси. Лікарі поєднують усі ці інфекції в одну групу через схожий перебіг захворювання та симптоми: нежить, кашель, температуру та головний біль. Грип також спричиняють віруси. Однак, хоча симптоми ГРВІ у дітей та дорослих дуже схожі на ознаки грипу, існують важливі відмінності.

Основна відмінність грипу від таких хвороб — початок появи симптомів. Якщо це грип, — дитина захворіє раптово і симптоми будуть гострі. Різке підвищення температури, ломота в тілі, озноб, головний біль і біль у м’язах — основні скарги від малечі, якщо захворювання спричинив грип.

ГРВІ зазвичай починається поступово. Спочатку легкий кашель у дитини, потім нежить, а через 1–2 дні додається температура. І супроводжуються такі захворювання відчуттям загального нездужання та «розбитості».

Та навіть якщо ви прекрасно вивчили усі симптоми та впевнені у своїх навичках, — точно поставити діагноз вашому малюкові зможе тільки лікар. Тому при перших симптомах грипу чи ГРВІ у дитини обов’язково звертайтеся до спеціаліста.
ГРВІ у дітей — це небезпечно?
Ні, якщо одразу звернутися до лікаря та вчасно розпочати лікування. А ось затримка лікування, самостійний вибір противірусного сиропу для дитини або лікування кашлю в дитини народними методами — можуть бути небезпечним. Наприклад, під час грипу лікування дитини звичайною ацетилсаліциловою кислотою може призвести до розвитку небезпечного стану — синдрому Рея. Токсична енцефалопатія, що швидко прогресує, та розвиток жирової інфільтрації печінки — можливі наслідки розвитку такого синдрому.

Тож у кращому випадку самолікування просто не допоможе, у гіршому — може призвести до розвитку серйозних ускладнень.
ГРВІ у дитини: що робити – ось 4 золоті правила, яких варто дотримуватися:

 • Викликати лікаря.

Аби він поставив діагноз та призначив лікування, що підійде саме вашій дитині. Вік, вага, стан здоров’я, хронічні захворювання — речі, від яких тип препарату та доза може відрізнятися. Тому довіряйте вибір засобів від температури, нежитю та кашлю у дитини сімейному лікарю.

 • Забезпечити догляд.

Найважливіші речі, які потребує ваш маленький пацієнт, — це відпочинок та багато рідини. Запасіться зручною ковдрою та цікавими книжками. Нехай час хвороби пройде для дитини спокійно, швидко та з користю.

 • Запитати про противірусні препарати.

Такі засоби допомагають зміцнювати імунітет та запобігають розмноженню вірусу всередині організму. Противірусний сироп для дитини або засіб у формі таблеток — запитуйте у лікаря і про форму препарату. Якщо ваш пацієнт ще дуже маленький, противірусний сироп для дитини може значно полегшити прийом ліків.

Аби противірусні препарати працювали ефективніше, важливо почати прийом якомога швидше — протягом 48 годин із моменту появи симптомів. Це допоможе полегшити симптоми та скоротити перебіг захворювання.

 • Контролювати стан.

Якщо раптом хвороба затягнулася і дитина відмовляється від їжі, — повідомте свого педіатра. Висока температура, що триває понад 48 годин, хрипи або синюватий відтінок губ та обличчя — ще одні причини терміново викликати лікаря.
Як не дати захворіти на ГРВІ знову?
Аби наступного разу грип чи ГРВІ у ваших дітей не застали зненацька, потурбуйтеся про профілактику. У цьому допоможе:

 • Збалансоване харчування.
 • Помірна фізична активність.
 • Здоровий достатній сон.
 • Дотримання рук у чистоті.
 • Завчасна вакцинація від грипу.

Джерела інформації:

https://www.healthline.com/health/cold-flu/tips-treating-kids#medications

https://www.webmd.com/cold-and-flu/child-cold-flu-18/parent-tips-suspect-flu

https://moz.gov.ua/article/health/jak-vidrizniti-grip-vid-grvi

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей