17.01.2022

Лікувальні чаї: міф чи реальність?

Бабусі тисячоліттями рекламували нам користь чаю при застуді. Він заспокоїть, зігріє, а можливо, ще й захистить від хвороб. Адже науковці не раз припускали: чай при застуді може бути способом підтримати імунітет у боротьбі з неприємними вірусами, як-от застуда і грип. Та чи дійсно це так? І що варто пити при застуді, аби зміцнити своє здоров’я? Нумо з’ясовувати!

За даними ВООЗ, щороку тільки грипом заражаються 5–10 % дорослих та 20–30 % дітей. А подальші можливі ускладнення грипу, як-от пневмонія чи енцефаліт, кожного року забирають понад 250 тис. життів. Ось чому пошук речовин, що захистять від грипозних інфекцій та застуд, — важливе завдання досліджень для сучасних науковців. І можливо, вони знайдуть їх у чаї.
Навіщо при застуді більше пити?
Коли ви боретесь із застудою, рідини без кофеїну допомагають зберігати гідратацію. А на додачу — швидше «вимивати» інфекцію з організму.

Що пити при застуді?

Найкращий варіант — чиста вода або теплий чай. Лікарі поки не впевнені, що чай при застуді дійсно лікує. Однак існує багато доказів, що деякі інгредієнти трав’яного чаю можуть бути важливим дієтичним фактором у профілактиці та лікуванні різних захворювань. Наприклад, артриту, ССЗ, діабету та ожиріння.

А згідно з даними журналу Molecules, зелений чай може зміцнювати імунітет. Дослідники виявили, що регулярне пиття чаю знижує шанси заразитися та запобігти рецидивам респіраторних захворювань.
Які корисні речовини містяться у чаї?

· Кверцетин.

Згідно з дослідженнями, опублікованими в The Journal of Infectious Diseases & Preventive Medicine, зелений чай здатний боротися із застудою завдяки антиоксиданту кверцетину у складі. Кверцетин діє як противірусний засіб. Адже перешкоджає вірусну реплікацію (тобто утворення копій вірусних частинок) багатьом збудникам респіраторних хвороб, серед яких вірус грипу.

А інше дослідження виявило, що кверцетин, отриманий із рослини, пригнічує реплікацію вірусу звичайної застуди в початковій стадії зараження.

Ось чому чай при застуді потрібно починати пити відразу після появи симптомів.

· Поліфеноли.

Кілька досліджень стверджують: поліфеноли підсилюють імунну функцію. Ці речовини можуть підвищувати активність природних кілерів — імунних клітин, що знешкоджують інфекційні агенти. І серед усіх поліфенолів особливої уваги заслуговують катехіни.

Катехіни демонструють антимікробні властивості, а тому можуть не лише сприяти лікуванню, а й бути способом профілактики застуди та грипу.

Є дослідження, яке стверджує: найпоширеніший у зеленому чаї катехін EGCG знижує здатність заражатися вірусом грипу типу A та B. Крім того, ця речовина може пригнічувати активність розмноження та розповсюдження вірусу грипу.

Однак є й інші дані.

Експеримент 2014 року серед учнів середніх шкіл показав: ефект для профілактики грипозної інфекції від полоскання зеленим чаєм тричі на день не показав різниці від такого ж для звичайної води.

То чи буде полоскання горла чаєм та його інгредієнтами способом профілактики від грипозних інфекцій, ми не знаємо. Адже для підтвердження позитивного ефекту чаю для імунітету необхідні додаткові масштабні дослідження для різних груп населення.
Що ще пити при застуді, крім зеленого чаю?

1) Трав’яний чай.

Наприклад, з ромашки, липи, меліси чи м’яти. Взагалі такі чаї для імунітету можна пити в будь-якій кількості. Але якщо маєте серйозні проблеми зі здоров’ям, краще проконсультуйтеся з вашим лікарем.

2) Чай з лимоном.

Адже лимони — це цитрусові, що багаті на вітамін С — речовину, яка відіграє значну роль у зміцненні імунітету. Однак більше користі від вітаміну С буде, якщо вживати його в межах норми протягом року. А не сподіватися, що 2 лимони на день миттєво вилікують вас від захворювання.

І пам’ятайте, чай для імунітету не повинен бути головним способом лікування застуди та грипу. Не покладайтеся лише на нього, а довіряйте вибір препаратів від хвороби вашому лікарю. І з повноцінним лікуванням чай для імунітету точно не стане зайвим.

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей