17.06.2019

Коронавірус: що це та як уберегтися?

Оголошення надзвичайної ситуації в галузі охорони здоров’я від ВООЗ, карантин та перевірки в усіх аеропортах Китаю… Поява нового коронавірусу зчинила багато галасу по світу. І не дивно! Адже станом на лютий 2020 року — захворювання зачепило понад 67 тисяч жителів планети. Але що таке коронавіруси та чи варто їх боятися нам?

Що таке коронавіруси

Коронавіруси (CoV) — це велика родина РНК-вмісних вірусів. Їхня незвичайна назва пов’язана з будовою збудника. Адже будь-який коронавірус має назовні шипуваті відростки, що можуть нагадувати корону. І потрібні вони йому зовсім не для краси. Завдяки таким шипикам вірус зв’язується з рецепторами нормальної клітини та непомітно проникає всередину.

Новий штам, що походить із Китаю, називають гострим респіраторним захворюванням 2019-nCoV. Вірус вчені ніколи раніше не ідентифікували в людей. А отже, способи профілактики та лікування від його діяльності залишаються під питанням.

Що спільного між коронавірусами

· Усі відомі коронавіруси викликають респіраторні захворювання — від звичайної застуди до більш важких: MERS (Близькосхідний респіраторний синдром) або SARS (важкий гострий респіраторний синдром). І якщо деякі з них можна побороти легко й без ускладнень, то, наприклад, MERS — зовсім інша справа. Захворювання на цей вірус має летальність до 35 %.

Коронавіруси зоонозні, тобто передаються між тваринами та людьми. Наприклад, SARS передається людям від кішок, собак чи гризунів, MERS — від кажанів або птахів. А ось винуватця розповсюдження китайського 2019-nCoV вчені поки не знайшли.

Як поширюються коронавіруси

Зазвичай вони поширюються повітряно-крапельним шляхом. Говорили з хворим або опинились без маски поруч із людиною, що чхає та кашляє? Не дивуйтеся, якщо після цього підхопите інфекцію.

Новий коронавірус 2019-nCoV, найімовірніше, має саме такий шлях передачі. Проте дослідження тривають й досі.

Які симптоми зараження

Симптоми 2019-nCoV можна спершу сплутати зі звичайною застудою. Адже серед них:

— підвищення температури;

— кашель;

— загальне нездужання;

— задишка;

— утруднення дихання.

Але у більш важких випадках інфекція може призвести до наслідків значно серйозніших:

— пневмонії;

— гострої дихальної недостатності;

— ниркової та печінкової недостатності;

— смерті.

Чому китайський коронавірус це гірше, ніж грип?

Секрет простий. Тому що 2019-nCoV — новий вірус. А отже, учені досі не знають про нього напевне 2-х важливих речей:

1) Наскільки він небезпечний.

Згідно з останніми даними, смертність від дії китайського вірусу становить близько
2 %. Для порівняння, сезонний грип зазвичай має рівень смертності нижче 1 %. Але спричиняє близько 400 000 смертей щороку в усьому світі.

2) Наскільки він заразний.

І найнеприємніше у пункті те, що від 2019-nCoV досі не існує вакцини. На відміну від доступної вакцини від грипу чи уже відомих медикам коронавірусів. Відсутність вакцини — головна причина, чому слово «грип» не лякає нас так само сильно, як поєднання символів 2019-nCoV.

Як захиститися від коронавірусу

На жаль, залізних способів захисту від 2019-nCoV ми ще не знаємо. Однак вам точно стануть у пригоді ці 4 поради:

1) Тримати руки в чистоті.

Завжди мити руки милом та теплою водою після вулиці та перед їжею. А якщо руки брудні — не торкатися області рота та носа.

2) Не контактувати з хворими людьми.

Мова про осіб із симптомами грипу чи застуди. Намагайтеся не стояти поруч із ними в громадському транспорті. Та використовуйте медичну маску для обличчя в місцях великого скупчення людей.

3) Звернутися до лікаря, якщо турбують симптоми ГРВІ.

А особливо, якщо протягом останніх двох тижнів ви були на території Китаю, Таїланду, Японії, Республіки Корея, Гонконгу, Тайваню, Сінгапуру чи Малайзії. Якщо хвороба проходить важко і з ускладненнями, — наполягайте на ранній госпіталізації.

4) Берегти себе від інших збудників противірусними препаратами.

Аби інші віруси не вдарили по стану вашого здоров’я та імунітету. Противірусні препарати — доступний та ефективний спосіб захистити себе. І зробити це можна не лише в якості профілактики. А навіть при перших симптомах грипу. Адже противірусні препарати, якщо прийняти їх у перші 1–2 дні захворювання, здатні полегшити симптоми та скоротити час лікування.

Використані джерела:

1.https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/featured-topic/coronavirus-what-it-is-what-you-need-to-know

2. https://www.who.int/health-topics/coronavirus

3.https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/about/symptoms.html?CDC_AA_refVal=https%3A%2F%2Fwww.cdc.gov%2Fcoronavirus%2Fabout%2Fsymptoms.html

4.https://www.theguardian.com/world/2020/feb/15/what-is-coronavirus-and-what-should-i-do-if-i-have-symptoms-wuhan-china

5. https://www.nature.com/articles/d41586-020-00405-w

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей