17.01.2022

Коли носити маску, аби не захворіти?

Коли у 2009 році у світі відбувся спалах свинячого грипу, тільки лінивий не користувався маскою для обличчя. І разом із миттям рук та використанням противірусних препаратів вдало захищався від вірусу. Та чи допомогла в цьому маска? І чи потрібно носити її зараз, аби вберегтися від заразної застуди та ГРВІ?

Нумо розбиратися.
Навіщо маски потрібні?
Маски для обличчя допомагають обмежити поширення мікробів. Коли хтось розмовляє, чхає або кашляє, разом із крапельками слини в повітря можуть потрапити збудники застуди, грипу або інших хвороб, що передаються повітряно-крапельним шляхом.

Існує ряд досліджень, що підтверджують захисні властивості масок:

 • Згідно з даними, що опублікував Міжнародний журнал інфекційних хвороб у 2008 році, члени сім’ї, які правильно застосовували маски, на 80% рідше заражалися від своїх хворих на грип дітей.
 • Журнал Annals of Internal Medicine повідомив про подібні результати. Члени 400 сімей, де хтось хворів, на 70% знизили ризик захворювання на грип, якщо часто мили руки та носили хірургічні маски.

А Центр з контролю та профілактики захворювань США (CDC) з 2010 року рекомендує медичним працівникам носити маски під час роботи з пацієнтами, які перенесли грип. А також пацієнтам з ознаками респіраторних інфекцій.

Тому, якщо ви ще сумнівалися, чи заразну застуду і грип може щось зупинити — у нас гарна новина. Правильне використання маски та дотримання інших правил лікування ГРВІ та профілактики грипу — ваше рятувальне коло в часи застуд та грипу.
Кому варто носити маску?

 1. Людям під час лікування ГРВІ з такими симптомами: чхання, кашель, нежить, підвищена температура та загальне нездужання.
 2. Особам, які були в тісному контакті з хворими на ГРВІ (повинні носити маску принаймні 10 днів від останнього контакту).
 3. Відвідувачам клінік чи лікарень.
 4. Медичним працівникам у клінічних умовах.
 5. Працівникам, що обробляють їжу.
 6. Дорослим і дітям у місцях скупчення людей у періоди епідемій грипу.

Коли ви хворі, маска допоможе:

 1. захистити себе.

Адже коли організм бореться з інфекцією — імунна система всі сили направляє на протистояння вірусу чи бактеріям, що проникли у ваш організм. І на захист від інших патогенів сил у неї може не залишитися. У результаті шанс підхопити ще одну хворобу тільки зростає.

 1. захистити інших.

Аби не подарувати їм декілька неприємних симптомів застуди або грипу.

Як правильно користуватися маскою?
Навіть із таким простим засобом профілактики грипу потрібно поводитися правильно. Тільки за виконання всіх умов маска стане вашим щитом від мікроорганізмів та допоможе під час лікування ГРВІ ????

 • Вимийте руки з милом перед тим, як її надівати.
 • Переконайтеся, що маска щільно прилягає до обличчя: покриває ніс, рот та підборіддя.
 • Кольорова сторона має бути спрямована назовні, металевою смужкою догори.
 • Намагайтеся не торкатися маски, коли вона закріплена на обличчі.
 • Якщо хочете її поправити або зняти — не забудьте вимити руки.

А також пам’ятайте: одноразові маски для обличчя слід використовувати дійсно один раз. І потім викидати в смітник. Адже повторне використання забрудненої маски може лише погіршити ваше самопочуття.

А які ще існують способи профілактики грипу та застуди?

Носіння маски — це лише один зі способів уберегтися від заразної застуди та ГРВІ. Адже маска ефективна не на 100%. А ось іще чотири поради, що допоможуть у профілактиці грипу та застуди:

 1. Завжди мити руки з милом і теплою водою.

І робити це:

 • після чхання або кашлю;
 • перед тим як торкатися очей, носа і рота;
 • під час приготування або перед вживанням їжі.
 1. Підтримувати імунітет.

А в цьому допоможе здоровий спосіб життя: збалансоване харчування, фізична активність та достатня кількість здорового сну.

 1. Використовувати противірусні препарати.

І робити це на самому початку хвороби — перші 2-3 дні. Вони допоможуть запобігти поширенню вірусу та зміцнять імунну систему для боротьби з хворобою.

Але пам’ятайте: будь-які ліки проти грипу вам може призначити лише лікар. Тільки так ваше лікування буде безпечним та ефективним.

 1. Вакцинуватися.

Щеплення від грипу бажано зробити до початку циркуляції вірусів (у вересні-жовтні), щоб утворилися імунітет і достатня кількість захисних антитіл. Але навіть узимку вакцинація буде корисною. І навіть якщо після щеплення ви все одно захворієте, організм швидше справиться з хворобою, а перебіг захворювання буде значно легшим.

Тому не бійтеся використовувати маску разом з іншими способами. Адже відомих ризиків від її використання зовсім немає. Окрім витрат на покупку 🙂

Джерела інформації:

1. https://www.healthline.com/health/cold-flu/mask#4

2. https://www.health.com/cold-flu-sinus/surgical-mask-flu-prevention

3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/swine-flu/expert-answers/flu-mask/faq-20057878

4. https://www.sfcdcp.org/communicable-disease/healthy-habits/how-to-put-on-and-remove-a-face-mask/

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей