17.01.2022

Хто такі віруси та які хвороби вони викликають?

Не помітні неозброєним оком, а спричиняють стільки проблем та галасу. Вони живуть майже у кожній екосистемі на Землі. І їх вважають найрозповсюдженішими організмами у світі. Здогадалися про кого ми?

Так, мова про віруси. І, оскільки кожна людина в житті від них потерпала, — час дізнатися про віруси більше

Не помітні неозброєним оком, а спричиняють стільки проблем та галасу. Вони живуть майже у кожній екосистемі на Землі. І їх вважають найрозповсюдженішими організмами у світі. Здогадалися про кого ми?

Так, мова про віруси. І, оскільки кожна людина в житті від них потерпала, — час дізнатися про віруси більше. Аби в майбутньому вміти вчасно розпізнати вірусне захворювання.
Що таке віруси?
Віруси — це мікроскопічні неклітинні живі організми. Вони здатні вражати будь-кого: людину, тварину, рослину чи навіть бактерію (ті, що живуть всередині бактерій, називають бактеріофагами).

Особливі віруси тим, що не можуть існувати поза межами організму хазяїна. Тому їх ще називають облігатними паразитами. Лише деякі з них можуть пролежати без хазяїна близько години. Але зазвичай час життя вірусу в середовищі не перевищує 10 секунд.

Розмножуватися вони також здатні лише коли знаходяться всередині організму. Адже жоден вірус не має власної системи реплікації — машинерії, що забезпечує подвоєння генетичного матеріалу.

Ще одна особливість вірусів — їхній різний вплив на різні організми. Так, вірус, який вражає кішку, може бути цілком безпечним для собаки або людини.
Які віруси людини існують?
Існує понад 219 видів вірусів, що здатні заразити людей. І, аби в них не заплутатися, вчені класифікують ці організми за особливостями: розміром, складністю оболонки, типом генетичного матеріалу (РНК або ДНК), шляхом передачі та здатністю до зараження.

А іноді віруси поділяють за системою органів, яку вони пошкоджують. Розрізняють такі вірусні інфекції:

  • респіраторні;
  • шлунково-кишкові;
  • неврологічні;
  • інфекції печінки, шкіри тощо.

Усі віруси спричиняють хвороби?
Зовсім ні. Просто поява симптомів — найлегший спосіб розпізнати наявність вірусного захворювання. І тому найкраще вивчені ті віруси, що викликають у людини хвороби.

Але також існує безліч вірусів, які заражають людину, проте можуть не викликати захворювання.

Топ найрозповсюдженіших вірусів людини

На їхню долю приходить до половини всіх гострих вірусних захворювань у світі. Це — віруси, що спричиняють розвиток ГРВІ.

ГРВІ — це ціла група вірусних захворювань. Їх об’єднують за схожістю симптомів (підвищена температура, кашель, нежить та головний біль) та способом зараження (повітряно-крапельний та контактний).

Найрозповсюдженіші збудники, що призводять до ГРВІ такі:

1) Вірус грипу

Головна особливість хвороби на грип — раптовий гострий початок і температура, вища за 38° С. Хворий потерпає від болю в м’язах, слабкості, ознобу та головного болю. Відсутність апетиту та сухий кашель — ще одні симптоми грипу.

Найголовніша його загроза в можливих ускладненнях, що іноді небезпечні для життя. Розвиток пневмонії, синуситу, отиту чи порушення роботи нервової системи — лише одні з можливих. Тому найголовніше при захворюванні на грип — відразу звернутися до лікаря та рано розпочати лікування.

2) Парагрип

Особливість цього захворювання — наявність болю в горлі при ковтанні, нападоподібного кашлю та нежиті. Часто при парагрипі з’являється осиплість. А одним з ускладнень може стати запалення легенів.

3) Риновірус

Найхарактерніший симптом — водянисті виділення з носа, постійне чхання та сльозотеча. Риновірусна інфекція починається гостро та триває не більше 5–7 днів та рідко призводить до розвитку ускладнень.

4) Аденовірус

Ця інфекція переважно вражає горло та мигдалини. Лихоманка, сльозотеча та збільшені лімфатичні вузли — можливі ознаки хвороби на аденовірус. У дітей температура тіла може підвищуватися до 39–40° C. А можливим ускладненням такої хвороби може стати бронхіт.
Як лікуватися від вірусів?
Усі віруси, що призводять до ГРВІ, об’єднує ще одна неприємна особливість — вони швидко мутують та майже не залишають стійкого імунітету після захворювання. Тому важливо завжди пам’ятати про профілактику та своєчасне лікування.

І в цьому готові допомогти противірусні препарати! У якості профілактики та при перших симптомах ГРВІ та грипу вони зможуть захистити від хвороби або полегшити симптоми та скоротити перебіг захворювання.

А також під час хвороби не забудьте забезпечити собі фізичний спокій, пити багато рідини та перед прийомом противірусних засобів проконсультуватися з вашим лікарем.

Використані джерела:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3427559/

2. https://accessmedicine.mhmedical.com/content.aspx?bookid=1130§ionid=79738549

3. https://www.the-scientist.com/features/viruses-of-the-human-body-32614

4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/158179#sources

5. https://www.msdmanuals.com/ru/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B5%D1%81%D1%81%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D0%B9/%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B5-%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8/%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%83%D1%81%D1%8B/%D0%BE%D0%B1%D0%B7%D0%BE%D1%80-%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BE%D0%B2-overview-of-viruses

6. https://into-sana.ua/ru/articles/samye-rasprostranennye-virusnye-zabolevaniya/

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей