17.01.2022

Грипоподібні захворювання

Рішення грипозної проблеми багато в чому ускладнюється тим, що основні ознаки захворювання грипом (головний біль, нездужання, нежить і кашель) можуть спостерігатися в початковій стадії ряду інших захворювань (наприклад, ангіни, ревматизму, туберкульозу, харчового отруєння, дизентерії, черевного тифу та ін ), які в цей період можна помилково прийняти за грип.

Крім того, відомі грипоподібні захворювання дихальних шляхів, що протікають як грип, але викликаються зовсім іншими вірусами.

Про існування таких вірусів дізналися тільки в останні роки. Цьому допомогли успіхи хімії та медичної техніки , завдяки яким стало можливим продовжити життя клітин людини і тварин, відокремлених від тваринного організму і перенесених в лабораторні умови. Використання таких клітин для вивчення причин захворювання людей вчинила переворот у вірусологічній науці. Якщо за перші 50 років нашого століття було відкрито всього близько десяти нових вірусів, що викликають захворювання людей, то за перше десятиліття другої половини століття їх було відкрито близько ста. Багато з цих вірусів виявилися здатними викликати грипоподібні захворювання і гострі катари.

В даний час відомо вісім різних сімейств таких вірусів, у тому числі парагрипозні віруси, аденовіруси, віруси нежиті, так звані РС- віруси, деякі групи кишкових вірусів. Всі ці віруси здатні викликати у людей (особливо у маленьких дітей) різної тяжкості захворювання дихальних шляхів, що мають свої відмінні риси. Так, для аденовірусних катарів характерно поєднання нездужання, нежитю і кашлю з запальними змінами слизової оболонки очей (кон’юнктивіту). Для аденовірусних катарів характерне поступове початок захворювання і більш тривалий, а іноді хвилеподібний перебіг. Прихований період триває не менше 6-8 днів. У маленьких дітей аденовірусні захворювання нерідко супроводжуються водянистими проносами і можуть ускладнюватися затяжними пневмоніями.

Захворювання, що викликаються парагрипозними вірусами , нагадують справжній грип. Вони нетривалі, гостро виникають і, як правило, супроводжуються лихоманкою. Однак ознаки загального отруєння організму при цих захворюваннях виражені значно менше, ніж при грипі. Парагрипозні віруси нерідко викликають запалення гортані. У дорослих це виявляється у вигляді сиплого голосу, а у маленьких дітей іноді виникають навіть гострі набряки гортані, так званий круп.

РС- віруси можуть викликати важкі запальні процеси в нижніх відділах дихальних шляхів і легеневої тканини. Вони служать причиною спастичних бронхітів, що нерідко переходять в астму.

Віруси нежитю викликають у людей захворювання, для яких характерні рясні виділення з носа і деяке недомогання. Кишечні віруси частіше викликають менінгіти і поліомієлітоподібні захворювання.

Всі описані віруси поряд з типовими для них проявами можуть викликати грипоподібні форми захворювань, які за зовнішніми ознаками не відрізняються від істиного вірусного грипу.

Лікар ставить діагноз тільки після повного обстеження хворого.

Від хворих людей на початку хвороби прагнуть виділити вірус. Для цього лікар знімає ваткою трохи слизу з носових ходів. Цей матеріал направляють в лабораторію, де їм заражають курячі зародки, що розвинулися і культивовані в пробірках клітини тканин людини і тварин.

Про природу вірусу, що викликав захворювання або спалах, можна дізнатися і непрямим шляхом – по антитілах. Для цього потрібно взяти від хворої людини пробу крові на початку хвороби, а також через 2-3 тижні. Обидва зразки досліджують у лабораторії і за ступенем активності сировотки крові, взятої після одужання, визначають тип вірусу, що викликав захворювання.

В даний час застосовують ще один спосіб диференціальної діагностики грипу та грипоподібних захворювань. Він заснований на дослідженні клітин, що виявляються у відбитках, зроблених зі слизової оболонки носа. При грипі слизові оболонки носа і носоглотки відторгають багато уражених вірусом клітин. Тому у хворого на грип у відбитках буде багато клітин епітелію. У них спеціальною люмінесцентною фарбою можна виявити яскраво-червоні, як ліхтарики, тільця. Це свідчить про присутність вірусу грипу. При інших інфекціях, наприклад аденовірусному катарі, в клітинах будуть інші тільця – зелені, що показують, що це не грип. А якщо використовувати спеціальне з’єднання люмінесцентної фарби з антисироваткою, то можна визначити і тип вірусу грипу, що викликав захворювання. Такого роду швидка діагностика вже входить у життя.

Джерело: ГРИПП и его предупреждение.,Л.Я.Закстельская., Москва «Медицина» 1967г.

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей