17.01.2022

ГРВІ: як світ готується до сезону застуд?

Цибуля, часник та чай із лимоном і медом — типовий український набір для профілактики застуди та грипу. Саме так наші бабусі та мами навчили нас протидіяти грипу. Ви щороку старанно виконуєте всі умови, а грип та застуда все одно псують вам настрій восени та взимку. Адже згідно зі статистикою МОЗ щороку в Україні реєструють близько 6 млн інфекційних захворювань, 98% із яких припадає на грип та ГРВІ.

Можливо, час спробувати щось нове?

Так. І сьогодні ми дізнаємося секрети лікування та профілактики застуди та ГРВІ в інших країнах. США, Австралія, Китай, Німеччина та Велика Британія діляться своїми секретами профілактики грипу.
· Профілактика грипу в США та Австралії.
Згідно з рекомендаціями CDC (Центрів з контролю та профілактики захворювань у США) та Департаменту охорони здоров’я Австралії перший та найважливіший крок у захисті від вірусів грипу — щороку робити щеплення від грипу.

Навіщо вакцинуватися?

Вакцинація проти грипу може зменшити тривалість хвороби. А разом із цим час на відвідування лікарів та пропущення роботи чи навчання. І найголовніше — запобігти можливої госпіталізації, пов’язаної з важкими наслідками ГРВІ. Хоча вірусів грипу існує багато, така вакцина захищає від тих, які стануть найбільш поширеними цього року.

Кому потрібно вакцинуватися?

Усім. А особливо людям із групи ризику — тим, у кого грип може викликати серйозні ускладнення. До таких належать маленькі діти, вагітні жінки, люди з певними хронічними хворобами (астма, діабет, захворювання серця й легенів) та люди старші 65 років.

Щеплення від грипу також важливе для медичних працівників та інших осіб, які живуть із людьми із високим ризиком захворювання.
· Профілактика ГРВІ в Німеччині
Відомо, що вакцинація дійсно не завжди працює зі 100% вірогідністю. Адже точно вгадати, який саме штам цього року буде найактивнішим вдається не завжди. Тому, окрім уже відомого вам щеплення від грипу, важливим фактором запобігання хворобі німці вважають хорошу гігієну.

Якщо конкретніше, йдеться про часте миття рук із милом. А також про важливість прикривати ніс та рот під час кашлю та чхання. І найголовніше — робити це не долонею, а ліктем. Так ви не лишатимете бактерії та віруси на поверхнях меблів, яких торкатиметесь. І уникнете розповсюдження інфекції.

Також рекомендують пам’ятати про противірусні препарати. Вони допоможуть підвищити імунітет та збільшать шанси уникнути грипу під час холодного сезону.
· Профілактика ГРВІ в Китаї
У боротьбі з застудою та грипом традиційна китайська медицина зосереджується на профілактиці, а не на лікуванні. А тому підвищення імунної системи — головна зброя китайців від можливих хвороб.

Окрім щорічної вакцинації, жителі Китаю:

  • Забезпечують собі здоровий сон.

Повноцінні 8 годин сну дають організму час на відновлення та відпочинок.

  • П’ють багато рідини.

Віддають перевагу супам на основі бульйону та рису. А також п’ють зелений чай.

  • Додають у їжу імбир, корицю, зелену цибулю та часник.

Намагаються уникати стресів, більше медитувати та розслаблятися.

· Профілактика у Великій Британії
І знову ж таки головний метод не просто чай з лимоном, а щорічна вакцинація. Але крім неї, людям із груп ризику за перших симптомів захворювання лікар може призначити противірусні препарати.

Одними із найефективніших вважають інтерферон або індуктори інтерферону. Ці речовини мають противірусну й імуностимулювальну дію. Дослідження показують: дія інтерферону або схожих препаратів найефективніша на початковій фазі (перші три дні) захворювання. Але навіть їх прийом пізніше — усе ще може бути корисним. Особливо якщо у хворої людини високий фактор ризику або важкий випадок грипу.

Але пам’ятайте: препарат, термін вживання та дози вам має призначати лікар! Самолікування може бути шкідливим для вас і вашого здоров’я.
Тож що робити українцю?
Збалансовано харчуватися.

Не обмежуватися лише часником та лимоном. Краще забезпечте собі повноцінний та різноманітний раціон.

Вакцинуватися.

Існує безліч доказів, що вакцинація посилює здатність організму протистояти грипу. Мабуть, тому всі розвинені країни вважають вакцинацію — основою профілактики від вірусів грипу. Але пам’ятайте, вакцинація не дає 100% гарантії як і всі інші методи профілактики з захворюванням. Тому вчиняйте на власний розсуд.

Щеплення від грипу бажано зробити до початку циркуляції вірусів (у вересні-жовтні), щоб утворились імунітет і достатня кількість захисних антитіл. Для цього потрібно приблизно два тижні.

Використовувати противірусні засоби.

Наприклад, уже відомий вам інтерферон або оксолінову мазь.

Дослідження довели, що оксолін — ефективна речовина проти вірусу грипу, аденовірусів та деяких герпес-вірусів. Але будьте уважні! Оксолінова мазь працює, тільки поки вірус не встиг потрапити в клітини слизової оболонки, тобто перебуває в повітрі або в порожнині носа. Саме тому оксолінова мазь краще підійде для профілактики, а не для безпосереднього лікування.

Але пам’ятайте: не вибирайте противірусні засоби самостійно. А обов’язково консультуйтеся з лікарем.

Як би ви не намагалися боротися з застудою та грипом, завжди будьте уважні до свого здоров’я. Якщо у вас надзвичайно висока температура, дихання стає важким, болить горло та голова — не чекайте! Обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря.

Джерела інформації:

1. https://www.medicaldaily.com/common-cold-7-uncommon-ways-its-treated-different-countries-286574

2. https://www.cdc.gov/flu/prevent/preventing.htm

3. https://www.health.gov.au/health-topics/flu-influenza#prevention

4. http://translation-clinic.com/glossary-influenza-german-english/

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей