17.01.2022

ГРВІ у дітей – симптоми, лікування, профілактика захворювань

У весняно-осінній період спостерігається значне зростання захворюваності різними типами ГРВІ у дітей, а також дорослих. Це пов’язано з оптимальними умовами для поширення інфекції, а також наявної недостатністю імунітету, яке носить функціональний характер і пов’язане з перебудовою організму. При цьому головна відмінність грипу від ГРВІ в тому, що грип викликається різновидами або штамами одного вірусу, а ГРВІ є збиральну групу гострих інфекцій з переважним ураженням початкових відділів респіраторної системи або верхніх дихальних шляхів.

Іншими словами, ГРВІ включає в себе і грип теж, який може виділятися окремо з огляду на таких особливостей, як широка поширеність і можливість викликати епідемії і, в несприятливих умовах, пандемії – тобто поширення по всій земній кулі.
Основні клінічні симптоми ГРВІ
При розвитку захворювання, в проявах спостерігаються певні ознаки. Кожен такий окремий ознака – це симптом ГРВІ та саме на сукупності цих проявів ґрунтується встановлення діагнозу. В даному випадку нижче будуть описані найбільш поширені ознаки, якими характеризується гостра респіраторна вірусна інфекція :

Загальне нездужання – Для групи ГРВІ дуже характерним є розвиток невираженого загального нездужання. Тобто і діти і дорослі зберігають достатній ступінь активності. Ні м’язової слабкості, млявості. При швидко почате правильному лікуванні, або при спочатку хорошому стані здоров’я – захворювання взагалі може проявлятися з мінімальними загальними проявами.

Гіпертермія – Такий ознака ГРВІ у дітей , як гіпертермія або підвищена температура є слабо вираженим. Найчастіше не спостерігається значних підйомів температури тіла, а гарячковий синдром може спостерігатися в першу-другу добу від початку захворювання, вечорами і то, навіть у такій ситуації цифри не перевищують 38 градусів. Тривалість температурної реакції, навіть при відсутності лікування не перевищує зазвичай 3-4 дні

Ринорея – Виділення з носа при ГРВІ – це обов’язковий симптом, причому він може бути вкрай вираженим. Найчастіше це постійні і рясні виділення з носа. Вони дратують слизову і шкіру навколо носових ходів. У вечірній і нічний час ринорея може зменшуватися по мірі вираженості, але тоді виникає сильна закладеність носа, яка сама по собі порушує нічний сон і є причиною недосипання, втоми і розбитості.

Осиплість голосу і кашель – Низький, осиплий голос при ГРВІ виникає досить часто, що вказує на залучення до запалення слизової голосових зв’язок або розвитку вірусного ларингіту. В цьому випадку може виникати і кашель. Причому кашель не є болісним, «надривним горло». Характерним для кашлю при ГРВІ є поява мокроти – прозорою і в невеликих обсягах. Ще одним з механізмів формування нічного кашлю при ГРВІ є те, що уві сні дитина заковтує зайве виділення з носа, що призводить до подразнення рото і носоглотки і початку кашлю.
Правильне лікування ГРВІ у дітей – в чому воно полягає
Поширена думка про те що ГРВІ взагалі не потрібно лікувати через їх легкості течії – абсолютно невірні, так як вірусна інфекція не може йти організму на користь. Ще більш безглуздими виглядають твердження щодо користі для імунітету у вигляді «тренування».

Слід завжди пам’ятати, що лікувати ГРВІ у дитини або дорослого необхідно, так як при будь-якої інфекції можливо обваження або приєднання серйозних ускладнень. При цьому лікування проводиться в амбулаторних умовах, тобто не вимагає госпіталізації. З певними інтервалами проводиться лікарський контроль.
Як лікувати ГРВІ у дітей в домашніх умовах
Як і кожне захворювання ГРВІ власні підходи до ефективного лікування. При цьому не потрібно використання спеціальних препаратів, а все медикаментозні призначення можуть бути віднесені до однієї з наступних груп:

  • Використання жарознижуючих засобів. Вони призначаються при підйомі температури вище певних значень. Існує правило, що при відсутності будь-якої іншої патології, температура не «збивається», якщо вона не перевищує значення вище 38 градусів. Якщо ж, особливо у дитини, є проблеми з іншими внутрішніми органами, наприклад з боку центральної нервової системи, то жарознижуючі даються при значеннях вище 37,5 градусів. Деякі препарати, такі як аспірин, для цієї мети не використовуються.
  • Так як найбільш вираженим симптомом є ринорея і закладеність носа, то з метою їх усунення призначаються судинні препарати з інтраназальним застосуванням. Для дітей особливо важливо підбирати саме дитячі форми ліків, а не використовувати дорослі «щоб краще прочистити», так як багато препаратів, навіть при таких малих дозах можуть викликати явища передозування з серйозними наслідками, в першу чергу з боку центральної нервової системи. Дітям оптимальніше вибирати препарати на рослинній масляній основі.
  • Препарати від ГРВІ з імуномодулюючим ефектом стали використовуватися відносно недавно. При цьому вони довели свою клінічну ефективність і активно використовуються в багатьох країнах.

Профілактика ГРВІ у дітей та дорослих

Так як вакцинація від збудників ГРВІ неможлива в принципі, то з метою недопущення розвитку захворювання використовую два основних профілактичних напрямки.

Загальні рекомендації у вигляді провітрювань приміщення, прогулянок на свіжому повітрі, нормалізації режиму дня, недопущення браку вітамінів, повноцінне харчування та інші – дозволяють досить знизити ризик виникнення ГРВІ, особливо у дорослого. Однак у випадку з дітьми цього не завжди буває достатньо. Саме для таких ситуацій використовуються спеціальні дитячі засоби для профілактики ГРВІ.

Автор статті

Совинська Олена Миколаївна

лікар-терапевт

Джерело інформації:

https://protiv-grippa.com/orvi-u-detej/

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей