17.01.2022

Зима близько, або як підготуватися до сезону застуд

Літо ще не встигло закінчитися, а ви вже за ним сумуєте. Ну звісно ж! Попереду холодний сезон, а разом із ним знову повертаються такі звичні застуда та грип.

Щоби знати, як швидко вилікувати застуду, або, ще краще, взагалі не захворіти, восени та взимку підготуйте свій організм уже зараз.

Дивно, що сумна історія з хворобами повторюється щороку. Адже ви точно знаєте, що робити: тепло одягаєтеся, п’єте чай з лимоном для профілактики та не раз чули про ліки від застуди та противірусні таблетки. Але приходить осінь і ви знову потерпаєте від застуди.

То що ж ви робите не так?

1. Не вакцинуєтеся.

Згідно зі статистикою МОЗ щороку в Україні реєструють близько 6 млн інфекційних захворювань, 98% з яких припадає на грип та ГРВІ. І вчасно вакцинуватися — це знизити шанси на хворобу майже у два рази. Або хоча б полегшити симптоми та перебіг захворювання. Тому, якщо хочете швидко та ефективно захиститися від грипу та ГРВІ, ваш перший крок — вакцинація.

2. Ви мало спите.

Ще у 2009 році медичний журнал Archives of Internal Medicine опублікував дослідження про користь сну для захисту від застуди та грипу. Тоді дослідники навмисно заразили 153 здорових чоловіків і жінок вірусами грипу. А все для того, щоб з’ясувати, чи існує зв’язок між звичками сну та сприйнятливістю до застудних захворювань. Висновок дослідження дивовижний: ті, хто спав менше ніж 7-8 годин, майже втричі частіше потерпали від застуди.

Зв’язок між сном та станом здоров’я також помітили під час дослідження ішемічної хвороби серця. Тоді вчені виявили, що найнижчі показники смертності та найменше захворювань виявляють у людей, які спали 7-8 годин на добу.

Тому, аби не витрачати час на пошуки методів «як швидко вилікувати застуду», краще зараз витратьте цей час на здоровий сон.

3. Ви неправильно харчуєтесь.

Від грипу та застуди найбільше потерпають люди з ослабленим імунітетом, зокрема маленькі діти, дорослі люди та люди, які приймають певні ліки або мають захворювання, що порушують їхню імунну систему. А на імунну систему прямо впливає надходження поживних речовин. Усе просто: чим багатший ваш раціон на мікроелементи, тим ефективніше ви будете боротися з застудними захворюваннями.

Адже краще вживати різноманітну та багату на вітаміни їжу. А ось противірусні таблетки чи ліки від застуди — тільки за необхідністю.

На що варто звернути увагу в харчуванні?

Вітамін D.

Огляд літератури про роль вітаміну D в імунній системі проти вірусів грипу підтверджує: немає гарантій щодо його користі саме від грипу та застуди.

Але!

Дефіцит вітаміну D пов’язаний з аутоімунними проблемами та підвищеним ризиком зараження. Дослідження показують, що рецептори до вітаміну D містяться на імунних клітинах, включно з В-клітинами, Т-клітинами та антигенпрезентуючими клітинами. А значить, сприяють їхній роботі для захисту від патогенних збудників, що потрапили у ваш організм.

Згідно з дослідженнями Гранта і Джовануччі 2009 року добавки з вітаміном D або збагачені ним продукти навіть слід оцінювати як можливо корисний компонент зниження рівня смертності від грипу, особливо серед людей похилого віку.

Цинк.

Він залучений у ряді важливих процесів: експресії генів, ферментативних реакціях, синтезу білка та загоєнні ран. А також є важливим для нормального розвитку та функціонування імунних клітин. Дослідження свідчать: дефіцит цинку може викликати важкі імунні дисфункції.

Тому пам’ятайте про добову норму цинку! Це 11 мг для дорослих чоловіків та 8 мг для дорослих жінок. А знайти цинк можна в таких продуктах: м’ясо, морепродукти, бобові, горіхи та насіння.

Вітамін С.

Ви вже багато знаєте про нього. І те, що клітини вашої імунної системи, зокрема фагоцити й Т-клітини, потребують вітаміну С для правильної роботи. Ця речовина підтримує функції клітини та сприяє створенню бар’єру, призначеного для запобігання розвитку патогенних мікробів. А ось дефіцит вітаміну С безпосередньо пов’язаний із порушенням імунітету.

Ще у 2005 році дослідження повідомляли: у людей, які регулярно приймали вітамін С, тривалість застуди скоротилася на 8% у дорослих, та на 18% у дітей. Однак якщо вітамін С вживали лише під час перших симптомів застуди — користі для боротьби з хворобами не помітили. Тому пам’ятайте: вітамін С — це не про те «як швидко вилікувати застуду». Його варто вживати стабільно протягом року. Капуста, червоний болгарський перець, томати та фрукти, включно з цитрусовими, дині, ківі — чудові джерела вітаміну С.

Що ви ще можете зробити?

  • Перевірте свою аптечку.

Переконайтесь, що маєте засоби першої допомоги. Наприклад, термометр, противірусні таблетки та прості ліки від застуди: порошок від температури й пастилки від кашлю. Перегляньте правильні дози залежно від віку та ваги, зверніть увагу на терміни придатності.

  • Нагадайте собі номер телефону вашого лікаря.

Так ви зможете швидко з ним зв’язатися за першої необхідності.

  • Підтримуйте чистоту.

Для цього не обов’язково витрачати кожен день на прибирання. Достатньо хоча б раз на тиждень обприскувати поверхні дезінфекційними засобами, провітрювати приміщення та обов’язково мити руки.

Підготуйтеся до сезону застуд уже зараз і насолоджуйтеся кожною порою року без хвороб.

Використані джерела:

1. https://symptoms.webmd.com/cold-flu-map/get-ready-cold-flu-season

2. https://moz.gov.ua/article/health/chomu-potribno-zrobiti-scheplennja-proti-gripu-i-jak-projti-vakcinaciju

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2629403/

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1160577/

5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835877/

6. https://www.healthline.com/nutrition/zinc#toxicity-and-dosage

7. https://www.healthline.com/nutrition/zinc#what-it-is

8. https://businessmirror.com.ph/2019/01/31/get-ready-for-flu-season/

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей