17.01.2022

Застуда влітку: як не зіпсувати відпочинок!

Ви думали про неї всю зиму, чекали всю весну, планували до найменших дрібниць, і нарешті час настав — із понеділка починається відпустка! І ніщо не зможе її зіпсувати. Хіба що неочікувана застуда або грип. Та хіба це можливо влітку?

На жаль, ще й як. Якщо ви думали, що грип та застуда — лише зимові хвороби, у нас погані новини. Усі найкращі ліки від грипу та застуди, теплі ковдри та чай від застуди можуть знадобитися навіть улітку.

Захворіти в теплий сезон простіше, ніж здається. Адже для цього холодна погода — не обов’язкова умова. «Але ж узимку всі хворіють частіше!» — можете зупинити мене ви. Так, але причина зовсім не в холоді. Просто люди частіше перебувають групами в приміщеннях. І тим самим полегшують розповсюдження вірусів.

Існує понад 200 вірусів, які можуть спричинити застуду. Активність кожного з них залежить від сезону. Наприклад, риновірус, який стає причиною 30-50% застудних захворювань, здебільшого поширений восени та навесні. Коронавірус найбільш активний узимку, а ентеровірус — улітку. Загалом ентеровіруси спричиняють від 10 до 15 мільйонів випадків захворювань щороку. І зазвичай з червня до жовтня.
Які симптоми застуди влітку?
«Літні віруси» вас тут нічим не здивують. Адже симптоми застуди в теплу пору року не відрізняються від таких самих у будь-який інший час. До найбільш поширених належать:

 • нежить;
 • біль у горлі;
 • кашель;
 • підвищена температура;
 • головний біль.

Як можна заразитися влітку?
У громадському транспорті хворий на застуду пасажир чхнув та не прикрив рота? Трималися за поручень, а потім потерли очі чи рот? Не вимили руки після прогулянки та сіли їсти? У всіх цих випадках є шанс захворіти. Адже основний спосіб передачі застуди чи грипу — повітряно-крапельний.

А від кондиціонера можна захворіти?
Якщо коротко — ні. Це може вплинути на вас лише якщо вірус уже є в організмі. Тільки в такому випадку значні перепади температур (спекотно надворі, холодно під кондиціонером) можуть зробити вас більш вразливими до хвороб, знижуючи імунітет.

Як захиститися від небажаної застуди влітку?
Чай від застуди не найкращий варіант. Найдешевший та найдієвіший спосіб — це повноцінна профілактика. І ось 5 речей, що в цьому допоможуть:

 • Уникайте стресів.

Надмірне навантаження, нестача сну й психологічна напруга – те, що може погіршити стан вашої імунної системи. А слабкий імунний захист робить вас легкою здобиччю для вірусів грипу та застуди.

 • Пийте воду.

Вона не дозволить токсинам та збудникам захворювання довго затримуватися в організмі. П’єте багато води – допомагаєте організму виводити шкідливі для нього речовини. Але будьте уважні! Йдеться лише про звичайну воду. Такі напої, як алкоголь та кава, можуть навпаки зневоднювати ваш організм.

 • Харчуйтеся збалансовано.

Літо – сезон фруктів! А тому зараз це робити особливо легко. Достатня кількість вітамінів та мінералів дозволить імунній системі працювати на повну.

 • Будьте активними.

Інтенсивні вправи, коли у вас застуда — не найкраща ідея. Однак нові дослідження кажуть, що послідовні помірні фізичні вправи протягом року зменшують частоту застудних захворювань. Ось вам ще одна причина почати займатися спортом!

 • Мийте руки.

Застосування звичайного мила й теплої води захистять вас не лише від застуди, а й можуть запобігти розвитку кишкових інфекцій. Адже останні особливо активні в теплі місяці.

 • Уникайте тих, хто застудився.

Для цього використовуйте медичні маски під час спілкування. А якщо захворів хтось із домашніх – потурбуйтеся про окремий посуд та засоби особистої гігієни для хворого.

А як щодо вітаміну С? Він допоможе захиститися?
Деякі дослідження свідчать, що люди, які регулярно приймають добавки з вітаміном С, можуть одужувати від застуди та грипу трохи швидше. А також мати дещо легші симптоми. Однак для більшості людей підвищення рівня вітаміну С не зменшує ризик захворіти на застуду. Тому аскорбінки — зовсім не універсальні таблетки від застуди.

Вітамін С дійсно має вирішальне значення для імунної функції. Він відіграє одну з ключових ролей у загоєнні ран. Але найкращий спосіб підтримувати свою імунну систему — харчуватися повноцінно та їсти продукти, що містять вітамін С постійно. А не сподіватися, що 2 лимони разом із чаєм від застуди врятують вас від грипу за один вечір. 200 міліграмів вітаміну С щодня буде цілком достатньо, аби ваша імунна система була в нормі. Застосування додаткових препаратів вам не знадобиться, якщо ви вживаєте багаті на вітамін С овочі та фрукти.
Що робити, якщо захиститися не вдалося і ви все одно захворіли?
Як тільки ви захворіли, є сенс прийняти противірусні препарати, аби легше перенести хворобу. Якщо почати лікуватися одразу – вони дозволять скоротити тривалість хвороби та знизять ризик розвитку можливих ускладнень.

Усі сучасні противірусні препарати зазвичай розділяють на дві групи: засоби, які діють на сам вірус, і ті, які активізують або імітують власний імунний захист організму.

Як у них розібратися? Усе просто! Перед тим як вибирати противірусний препарат, зверніться до вашого лікаря. Адже найкращі ліки від грипу та застуди без його допомоги вибрати майже неможливо. Лікар запропонує саме той засіб, що буде максимально ефективним саме для вас.

Запам’ятайте: жодні поради на форумах, від сусідок чи подружок про «чарівні таблетки від застуди» не замінять призначення від спеціаліста. Адже те, що допомогло вашій сусідці, вам може нашкодити. Найкращі ліки від грипу та застуди вам порекомендує лікар. Способи застосування та дози потрібного препарату також довіряйте спеціалісту. Це дозволить лікуватися безпечно й уникнути можливих ускладнень.

Тож пам’ятайте про профілактику та насолоджуйтеся довгоочікуваною відпусткою без грипу та застуди!

Джерела інформації:

 1. https://www.rd.com/health/conditions/summer-cold/
 2. https://www.verywellhealth.com/why-do-i-have-a-summer-cold-770444
 3. https://www.healthline.com/health/summer-cold#prevention
 4. https://newsinhealth.nih.gov/2012/06/catching-cold-when-its-warm
 5. https://health.usnews.com/conditions/articles/are-summer-colds-worse-than-winter-ones
 6. https://www.health.com/cold-flu-sinus/5-myths-and-facts-about-vitamin-c
 7. https://www.who.int/csr/disease/swineflu/faq/ru/
02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей