16.01.2022

Переїдання

Всякому, хто хоч раз у своєму житті сидів на дієті, знайоме вічне відчуття голоду, навіть по ночах іноді сниться їжа. А вже коли всі муки позаду, і ми стрункі і красиві, радісно приміряємо обновки на розмір або два менше, ніж носили колись, саме зараз важливо правильно харчуватися і не переїдати!

Чому ми переїдаємо?

Причина перша – неправильне, нераціональне харчування.

Трапеза починається зі смажених, варених, жирних, рафінованих продуктів, що уповільнюють процес перетравлення їжі.

Вживання великої різноманітності страв за один прийом їжі, при якому відбувається втрата почуття насичення і порушується контроль за кількістю вжитої їжі.

Прийом їжі з порушенням принципів сумісності продуктів і здорового харчування.

Вживання води під час їжі або відразу після їжі. При цьому їжа, недостатньо перетравилися, разом з водою швидко полишає шлунок і проскакує транзитом повз зони засвоєння в кишечнику.

Друга причина – втомлений нездоровий організм.

В організмі не вистачає певних вітамінів, мінеральних речовин, мікроелементів, необхідних для засвоєння їжі, в результаті цього потреба в їжі збільшується.

Зашлакованість організму, через яку їжа не повністю засвоюється, і зашлакованість мікроворсинок кишечника, через що харчова маса проходить транзитом і не може засвоїтися повністю. Внаслідок цього найчастіше виникає бажання їсти, що призводить до все більшого споживання їжі за об’ємом і частотою і, як наслідок, до переїдання.

Третю причину можна назвати психологічної.

При малорухомому, замкнутому способі життя, сидіння вдома, коли не вистачає емоційних вражень, ми знаходимо їм заміну в достатку різноманітних продуктів і страв.

Дуже часто їжа відволікає нас від поганих думок і заглушає стресові стани.

Прийняття їжі, коли думки спрямовані зовсім на інші події чи справи, також веде до переїдання.

Незадоволеність життям, любов’ю. Центр любові й прихильності головного мозку підживлюється солодким, і якщо людина не отримує любові, якої потребує, то він мимоволі збільшує вживання солодощів; це дає почуття якщо не повного, то хоча б часткового задоволення життям, якого не вистачає.

Не вистачає сили волі, щоб контролювати кількість споживаної їжі.

Окремо потрібно відзначити “квапливі” причини переїдання.

Швидка їжа, при якій їжа, як правило, недостатньо ретельно пережовується.

Їжа при сильному голоді, коли втрачається контроль за кількістю і сполучуваністю споживаної їжі.

Причини, які добре описані в байці “Дем’янова юшка».

Їжа у гостинних господарів, коли стіл накритий багатою, різноманітною, смачною їжею, від якої важко відмовитися через слабкі “гальма” або від небажання зіпсувати стосунки з друзями.

Поїдання страв, рясно присмачених різними приправами, спеціями, сильно збуджують апетит.

Прохання, вмовляння і залякування по відношенню до дітей з вимогою з’їсти все, що покладено в тарілку, замість уважного спостереження за цими істотами, ще не втратили інтуїтивність в харчових потребах.

І остання причина переїдання – зменшення фізичного навантаження та ділової активності при збереженні колишнього харчування.

Як уникнути переїдання

1) Споживайте більше енергетичної їжі, багатої вітамінами, мікроелементами (фрукти, овочі, салати, горіхи, насіння, мед).

2) Починайте їсти з сирого продукту, наприклад, салату. В результаті перетравлення і засвоєння їжі буде відбуватися краще і швидше, а насичення наступить від меншої її кількості.

3) Їжте повільно, не поспішаючи, ретельно пережовуючи їжу. В результаті ви зможете насититися в 1,5-2 рази меншою кількістю їжі.

4) Їжу беріть в рот малими порціями, це забезпечує її ретельне змочування слиною, гарні умови для ретельного пережовування і краще розщеплення ферментами слини.

5) Вставайте з-за столу з невеликим відчуттям голоду. Слід пам’ятати, що насичення через кров починається приблизно через 30 хвилин після початку прийому їжі.

6) Знайдіть цікаву справу або придбайте коло добрих знайомих. При цьому емоційна сфера стане заповненою, згадувати про їжу ви станете тільки при відчутті апетиту, а не дивлячись на годинник.

7) Зосередьтеся на правильному щоденному харчуванні, для цього приймайте їжу за графіком і не пропускайте їжу, щоб не допустити виникнення сильного почуття голоду, який може стати причиною подальшого переїдання.

8) При відчутті сильного голоду бажано розділити прийом їжі на два етапи з інтервалом між ними не менше 30 хв. Витримавши паузу після першої порції їстівного, можна визначити реальну потребу в подальшій їжі.

9) Засвойте основні принципи здорового харчування, в тому числі і по сумісності продуктів.

10) Приймайте їжу в приємній обстановці, в гарному настрої, не в стані стресу, інакше їжа стане способом відволікання від несприятливого душевного стану.

11) Приймайте їжу, не відволікаючись думками від їжі. При цьому навіть доцільно проводити медитацію на позитивний, оздоровлюючий ефект від вживаної їжі.

12) Споживайте більше одноманітну їжу за один прийом. Наприклад, в разовий раціон включайте або одне блюдо, або продукти, які добре поєднуються і доповнюють один одного.

13) Не вживайте воду або інші рідини під час або відразу після їжі. Як виняток допускається попити теплої води, якщо виникло відчуття застрявання їжі в шлунку.

14) Виключіть з раціону або максимально обмежте цукровмісні продукти; обмежте споживання картоплі, пшениці, кукурудзи та продуктів, приготованих з їх борошна (хліб, булочки, здоба), а також подрібнені крупи через їх дії на рівень цукру в крові і подальшого виникнення почуття голоду.

15) Проведіть очищення кишечника і печінки. В результаті покращиться засвоєння їжі і зменшиться потреба в їжі на 20%.

Що робити, якщо ви вже переїли?

Погуляйте, краще на повітрі, на природі. Рухайтеся, але не сідайте і не лягайте до зникнення відчуття тяжкості в шлунку: лежання та сон з повним шлунком сприяють утворенню застійних зон в організмі.

Промасажуйте вказівні пальці рук, а також зчепіть вказівні пальці, зігнуті гачками та опустіть в протилежні сторони. Такий масаж і рухи активують функції печінки.

Спів, приємна розмова за столом і танці сприяють прискоренню перетравлення їжі.

Якщо в шлунку застряг клубок їжі, рекомендується випити чай або іншу теплу несолодку рідина.

Увечері, після переїдання, можна зробити клізму для полегшення роботи шлунково-кишкового тракту і випити якусь приємну рідину, наприклад кисломолочний продукт, сік або трав’яний чай. На ранок бажано випити склянку прохолодної води, можна з медом, і виконати розминку з поворотами, нахилами, потягування, тобто з розтягуванням м’язів, особливо м’язів живота. Далі корисно прийняти контрастний душ з наступним інтенсивним розтиранням тіла.

На сніданок добре їсти рідку або напіврідку їжу, наприклад кашу. Після сніданку треба прогулятися не менше 20-30 хвилин, щоб їжа краще перемістилася по травному тракту і спрацювала б як поршень для вигнання вчорашніх надлишків.

Протягом дня пийте більше рідини і їжте більше фруктів і овочів. Сирі рослинні продукти, особливо овочі, діючи як мітла, допомагають очищенню стінок кишечника.

За матеріалами: health.passion.ru

19.04.2022

Як попередити ГРИП та ГРВІ

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
16.01.2022

Гігієнічна гімнастика

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей