16.01.2022

Ходити або бігати?

Ходьба і біг – найпопулярніші види фізичної активності серед дорослих. І що найважливіше, природні.

Питання про те, що краще для здоров’я, обговорюється давно. Кілька нових досліджень, які порівнюють одне з іншим напряму, привів фахівців до наступного: все залежить від того, чого ви хочете досягти.

Якщо мрієте скинути зайві кілограми, вибирайте біг. Журнал Medicine & Science in Sports & Exercise розповідає про вивчення 15237 ходоків і 32215 бігунів, які взяли участь у масштабному проекті National Runners and Walkers Health Study Національної лабораторії ім. Лоуренса в Берклі (США).

Фіксувалися маса тіла, окружність талії, дієта і щотижневий пробіг на початку дослідження, а потім деякий час по тому (максимум через шість років).

Бігуни практично завжди були тонше ходоків і на початку, і в кінці. Крім того, вони і зберігали контроль над вагою і талією з більшим успіхом.

Різниця була особливо помітна серед учасників старше 55 років. Бігуни в цій віковій групі бігали трохи і взагалі спалювали майже стільки ж калорій в тиждень під час фізичних вправ, скільки більш старі ходоки. Однак індекс маси тіла і окружність талії у них були менші, ніж у однолітків-пішоходів.

Чому біг переміг, до кінця незрозуміло. Може здатися очевидним, що біг спалює більше калорій на годину, ніж ходьба. І це правда. Але в даному дослідженні і ті, й інші витрачали приблизно однакову кількість калорій протягом тижня, бо ходоки, як ви розумієте, ходили більше, ніж носилися бігуни.

Можливо, справа у впливі на апетит, натякає інше дослідження (правда, не настільки широке). Дев’ять бігунів і десять ходоків (всі жінки) спостерігалися співробітниками Університету Вайомінга (США) двічі. У перший день ті й інші по годині займалися на бігових доріжках, а на іншій – протягом години відпочивали. Вчені стежили за витратою енергії та аналізували крові в пошуках гормонів, пов’язаних з апетитом.

Обидва рази групи запрошувалися до шведського столу, де їм дозволялося поїсти від душі. Тоді-то і починалося найцікавіше. Жінки, що віддавали перевагу ходьбу, поглинали в середньому десь на 50 калорій більше, ніж спалювали під час прогулянки, а бігунки – майже на 200 калорій менше!

Крім того, у останніх виявлень набагато вищий рівень гормону під назвою пептид YY, який пригнічує апетит. У ходоків нічого подібного не помічено – з апетитом у них був повний порядок.

Загалом, бігайте перед їжею, товариші.

Втім, в деяких випадках ходьба так само корисна, як і біг. Інші результати проекту Runners and Walkers Health Study показали, що в обох груп в рівній мірі знижений ризик розвитку вікової катаракти в порівнянні з людьми, провідними сидячий спосіб життя.

І, мабуть, саме втішне з нових досліджень на підставі того ж проекту говорить про те, що у бігунів менше ризик високого кров’яного тиску, нездорових показників холестерину, цукрового діабету і серцевих захворювань, ніж у сидячих однолітків. Наприклад, щоденна годинна пробіжка знижує ризик серцево-судинних захворювань на 4,5%. А у ходоків результати ще краще! Якщо їм вдається позбавлятися від такої ж кількості енергії, то у них ризик падає на 9%.

Звичайно, домогтися цього важко. «Справедливості заради слід сказати, що, якщо ви плануєте спалити стільки ж калорій, скільки і бігун, вам доведеться прогулятися в півтора рази далі і витратити на це приблизно вдвічі більше часу», – підкреслює Пол Вільямс з Національної лабораторії ім. Лоуренса, провідний автор всіх досліджень, пов’язаних з Runners and Walkers Health Study.

З іншого боку, люди, що вибирають ходьбу, найчастіше мають не таке хороше здоров’я, як бігуни, тому можна припустити, що вони приносять собі набагато більше користі, ніж бадьорі «легкоатлети». У будь-якому випадку і біг, і ходьба в рівній мірі краще, ніж полірування п’ятої точки. Тому ось вам наостанок ще один результат дослідження апетиту. Добровольці тихенько сиділи протягом години, а потім накидалися на їжу так, що поглинали приблизно на 300 калорій більше, ніж вони спалили перед цим.

Підготовлено за матеріалами New York Times.

Джерело: Компьюлента

19.04.2022

Як попередити ГРИП та ГРВІ

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
16.01.2022

Гігієнічна гімнастика

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей