17.01.2022

Грип: чи звертатися до лікаря?

Знайома історія: Мама лікує двох синів однаково. Подовжений лікарняний, погане самопочуття та ускладнення — перший хлопець зібрав повний набір. А ось його брат — вилікувався швидко та вже й забув, що колись потерпав від грипу.

Здається дивним і несправедливим? Дарма ????

Секрет у тім, що кожен пацієнт особливий. А тому лікувати його потрібно, в залежності від історії хвороби та інших властивостей організму, по-різному.

Але звідки дізнатися, як лікувати грип чи застуду?

Усе просто! Існує людина, яка точно підкаже правильне лікування грипу та застуди, що підійде саме вам. Це — лікар.

Він проведе огляд, оцінить симптоми та поставить точний діагноз. Або за потреби може призначити вам здати аналізи.

Які аналізи можуть знадобитися?

 • Рентген грудної клітки. Його роблять у будь-якому випадку при підозрі на грип. А потрібен він, задля виключення або підтвердження можливих ускладнень грипу (бронхіту чи пневмонії).
 • Експрес-тест — метод визначення наявності антитіл до вірусу грипу в організмі хворого. Плюс методу в доступності, адже його можна провести навіть у домашніх умовах. Для цього знадобиться сам експрес-тест, що можна придбати у аптеці.
 • Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) — тест, що показує чи наявний в організмі хворого генетичний матеріал (молекули РНК) вірусу грипу. Достовірність такого тесту близька до 98-100%. ПЛР проводять у лабораторних умовах. А матеріалом для дослідження стає мазок з носа або ротоглотки, який береться під час візиту до лікаря.

Іноді, лікар призначає лікування без проведення додаткових аналізів. Це можливо коли грип широко поширений, а симптоми хворого чітко вказують на хворобу. Адже вчасно розпочате лікування – шанс вилікуватися швидше та уникнути розвитку ускладнень.

А чи можна самотужки поставити діагноз? Адже лікувати грип та застуду просто?

Ні. Особливо, якщо ви серед людей, що належать до групи ризику розвитку ускладнень від грипу.

Кому точно потрібно йти до лікаря в першу чергу?

Згідно з рекомендаціями Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC), за перших ознак грипу слід звернутися до лікаря людям, що належать до групи ризику. Серед них:

 • маленькі діти (до 5 років);
 • вагітні жінки або ті, що нещодавно народили;
 • люди у віці від 65 років;
 • особи з ослабленою імунною системою: наприклад, люди з ВІЛ або лейкемією, ті, хто проходять хіміотерапію або лікуються препаратами, які пригнічують імунну систему;
 • люди із хронічними захворюваннями (астма, діабет, неврологічні хвороби, захворювання легень або серця та люди з ослабленою імунною системою);
 • особи, що страждають на ожиріння.

Інші причини звернутися до лікаря:

Більшість людей одужує від грипу за тиждень. Але якщо ваш стан покращився, а потім знову раптово погіршився — у нас погані новини. Це може свідчити про появу ускладнень грипу: пневмонії, бронхіту, синуситу тощо.

Які засоби може порадити лікар?

1) Противірусні препарати.

Іноді лікарі призначають їх, навіть якщо ви не хворі на грип. А тоді, коли контактуєте з близькими членами сім’ї чи іншими людьми, які перенесли захворювання. Адже недорогі противірусні — чудовий засіб не лише лікування грипу, а і його профілактики.

«Хороші» противірусні засоби допоможуть вилікувати грип, адже володіють прямою противірусною дією. А також, противірусні препарати можуть скоротити тривалість хвороби та значно полегшити симптоми грипу: знизити температуру та больові відчуття.

Як працюють противірусні препарати?

«Хороші» противірусні здатні:

 • пригнічувати активність вірусу грипу;
 • підвищувати стійкість організму до вірусних інфекцій;
 • мати протизапальну, жарознижувальну та анальгетичну дію.

Важливо почати приймати противірусні препарати людям із важким перебігом хвороби. А також людям, які мають більший шанс отримати серйозні ускладнення. Дослідження показують, що «хороші» противірусні засоби проти грипу найкраще працюють, якщо розпочати лікування протягом 2 днів після початку хвороби.

Перш ніж розпочати лікування противірусними препаратам, попередьте свого лікаря, якщо ви:

 • страждаєте на алергію;
 • маєте будь-які хронічні проблеми зі здоров’ям (особливо це стосується нирок);
 • вагітні або годуєте груддю.

2) Нестероїдні протизапальні засоби.

Вони здатні полегшити неприємні симптоми зимових хвороб: головний біль і болі в тілі. Однак вживати їх при грипі потрібно тільки за призначенням лікаря.

А що вживати дітям?

Запам’ятайте: хворим на грип дітям та підліткам не можна приймати препарати з ацетилсаліциловою кислотою. Адже це може спровокувати ризик розвитку синдрому Рея — рідкісного, але потенційно летального стану. Нудота, блювання, порушення дихання, судоми та розвиток коми — одні з наслідків такого синдрому.

Також не рекомендують давати дитині два лікарські засоби з однаковою діючою речовиною. Надлишок одного інгредієнта може призвести до випадкового передозування.

А ось «хороші» та «недорогі» противірусні — один зі способів боротьби з грипом у дітей.

Але завжди курс та дози лікування для дитини має визначати лікар після огляду. І залежно від тяжкості та перебігу захворювання.

Тому бережіть себе й не лікуйтеся за порадами сусідки. Значно краще вибрати ефективний та індивідуальний підхід у боротьбі проти грипу та застуди!

Джерела інформації:

1. https://www.cdc.gov/flu/treatment/treatment.htm

2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/flu/diagnosis-treatment/drc-20351725

3. https://www.nhsborders.scot.nhs.uk/media/209209/Antiviral-medication-June-2014.pdf

4. https://www.webmd.com/cold-and-flu/flu-medications#1

5. https://www.webmd.com/cold-and-flu/understanding-flu-how-know-have-it#1

6. https://www.healthline.com/health/influenza/when-to-see-doctor-flu#highrisk-individuals

02.02.2022

Топ-5 ускладнень, що викликають віруси

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
17.01.2022

Застуда

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ
більше статей