На 40% за 10 років виросте світовий ринок вакцин від грипу

10 січня 2017

На 40% за 10 років виросте світовий ринок вакцин від грипу

Далі...
Профілактика ГРВІ

30 січня 2015

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) — найпоширеніше інфекційне захворювання в світі, до якого люди сприйнятливі, незалежно від віку, статі та соціального положення. До групи ГРВІ відносяться грип, риновшрусна, респіраторно-синцитіальна, аденовірусна інфекції та інші гострі запальні захворювання органів дихання. ГРВІ небезпечні розвитком ускладнень (риніти, синусити, отити, пневмонії, менінгіти). Особливу небезпеку становить грип і його ускладнення.

Далі...
Баня при застуді - те, що лікар прописав!

29 січня 2015

Надворі зима, період застуд і лікарняних. У магазинах знову буде бум на лимони, а по телевізору пропагандна кампанія з реклами антизастудних препаратів. А як рятувалися від авітамінозу і постійної нежиті наші предки? Адже тоді не було десятка видів порошків і таблеток від ГРВІ та грипу. «На пару в лазні сорок хвороб виходить» - так говорили люди здавна.

Далі...
Медики радять кашляти і сякатися в рукава одягу

28 січня 2015

Дослідження, проведене в США, показало: якщо людина хвора застудою або грипом, йому не потрібно закривати рот долонею при чханні або кашлі, щоб не заразити оточуючих. Замість цього фахівці рекомендують чхати, кашляти і сякатися в рукава одягу. Співробітники Університету Уейк Форест встановили, що мікроби застудженої людини поширюються в радіусі двох метрів від неї в разі чхання та кашлю.

Далі...
Як боротися з сухістю і першінням в горлі

28 січня 2015

Часто на невеликий дискомфорт у горлі ми не звертаємо особливої уваги. Однак, якщо сухість і першіння в горлі не проходять протягом декількох днів, не варто безтурботно ставитися до таких симптомів, попереджає лікар-терапевт Медичної мережі "Добробут" Роза Дорошенко. Існують інфекційні та неінфекційні причини цих симптомів.

Далі...
БІЛЬ

Біль у грудній клітці

Біль у грудній клітці (торакалгій) буває пов'язаний з ураженням внутрішніх органів, кістково-хрящових структур грудної клітини, міофасциальним синдромом, захворюваннями хребта та периферичної нервової системи або психогенними захворюваннями. Торакалгій може бути проявом стенокардії, інфаркту міокарда, пролапсу мітрального клапана, розшаровуння аневризми аорти, тромбоемболії легеневої артерії, плевриту, пневмонії, злоякісного новоутворення легенів, захворювань органів шлунково-кишкового тракту (виразки шлунку або дванадцятипалої кишки, панкреатиту або раку підшлункової залози, холециститу), діафрагмального абсцесу.

Між вираженістю болю в грудній клітці і серйозністю її причини відзначена лише слабка залежність.

Коронарогенні ураження серця.

 • Ішемія міокарда (angina pectoris). Почуття тиску за грудиною з типовою іррадіацією в ліву руку; зазвичай при фізичному напруженні, часто після їди або у зв'язку з емоційним стресом. Діагностично значущий ефект від нітрогліцерину та відпочинку.
 • Гострий інфаркт міокарда. Відчуття близькі до описаних при ішемії міокарда, але інтенсивніші і триваліші (приблизно 30 хв), відпочинок або нітрогліцерин не позбавляють від них. Часто виникають III і IV серцеві тони.

Некоронарогенні ураження серця.

Міокардит.

Біль у грудній клітці зустрічається у 75-90% хворих міокардитом. Як правило, це давлячий, ниючий або колючий біль, частіше всього в області серця. Зв'язок з фізичним навантаженням не простежується, іноді відзначається посилення болю в наступні після навантаження дні. Нітрати біль не купірують. Чіткого зв'язку між змінами ЕКГ і больовим синдромом немає.

Перикардит.

Біль у грудній клітці при перикардиті є одним з провідних ознак захворювання, проте больовий синдром має певні особливості. Найчастіше біль при перикардиті виникає тільки на початку захворювання, коли відбувається тертя листків перикарду. При появі значної кількості рідини в порожнині перикарду або зрощенні порожнини біль зникає, у зв'язку з чим больовий синдром нетривалий.

При гострому сухому перикардиті біль в грудній клітці найчастіше локалізується в області верхівкового поштовху, проте може поширюватися і на всю передкардиальну область. Рідше біль відзначається в епігастрії або в підребер'ї. Іррадіація болю в ліву руку, плече, лопатку мало характерна для перикардиту. У той же час нерідка іррадіація в праву половину грудної клітки і праве плече. За характером біль може бути тупий, ниючий або ж, навпаки, гострий, ріжучий. Характерною особливістю болю при перикардиті є залежність від дихання і положення тіла. Дихання часто поверхневе через посилення болю при глибокому диханні. Іноді пацієнти змушені приймати вимушене положення (сидять, нахилившись вперед).

Кардіоміопатія.

Больовий синдром зустрічається у всіх хворих кардіоміопатією, проте він найбільш характерний при гіпертрофічній кардіоміопатії.

Характер болю в грудній клітці при кардіоміопатії зазнає з перебігом захворювання певні зміни. Найчастіше спочатку виникає атиповий біль (не пов'язаний з фізичним навантаженням, тривалий, не купірується прийомом нітрогліцерину). Характер і локалізація цього болю можуть досить широко варіювати. Типових нападів стенокардії, як правило, не спостерігається. Частіше мають місце епізодичні больові напади, провоковані навантаженням (частіше - ходьбою), в той же час основним фоном або найбільш типовим є спонтанний біль, в тій чи іншій мірі знімається нітрогліцерином, але не так чітко, як при типовій стенокардії.

Набуті вади серця.

Виражена гіпертрофія міокарда сприяє розвитку відносної недостатності коронарного кровообігу і розладів обмінних процесів в міокарді. У зв'язку з тим, що набуті вади серця є найбільш частою причиною гіпертрофії міокарда, біль у передкардіальній області характерна для цієї патології.

Найбільш часто біль у грудній клітці відзначається при аортальних вадах.

Пролапс мітрального клапана.

Біль у грудній клітці при цій патології тривалй, ниючий, що давить або щемить, не купіруються нітрогліцерином.

Міокардіодистрофія.

Клінічні прояви міокардіодистрофії мало характерні і в той же час досить різноманітні. Біль у передкардіальній області спостерігається часто і носить різноманітний характер.

Артеріальні гіпертонії.

Гіпертонічна хвороба і симптоматичні артеріальні гіпертонії досить часто супроводжуються різноманітним болем у передкардіальній області. Виділяють кілька варіантів болю. Перш за все, це біль при підвищенні артеріального тиску, обумовлений ​​надмірним напруженням стінок аорти і стимуляцією механорецепторів міокарда лівого шлуночка. Зазвичай це тривалий ниючий біль або відчуття тяжкості в області серця.

Нейроциркуляторна дистонія (НЦД).

Біль у грудній клітці - досить частий симптом НЦД. Виділяють 4 типи больових відчуттів:

 • Проста кардіалгія - ниючий у верхівковій або передкардіальній області, слабкий або помірний, тривалістю від декількох хвилин до декількох годин, виявляється у 95% хворих. Ангіоневротична кардіалгія (у 25% хворих) - нападоподібний, іноді короткочасний, але часто повторюється протягом доби, біль різної локалізації, що проходить переважно самостійно, але нерідко полегшується краплями Вотчала, валідолом, нітрогліцерином. Може супроводжуватися занепокоєнням, відчуттям нестачі повітря, прискореним пульсом. Не супроводжується ішемічними змінами ЕКГ. В його основі, ймовірно, розлад тонусу коронарних артерій і гіпервентиляція.
 • Нападоподібна затяжна кардіалгія (кардіалгія вегетативного кризу) - інтенсивний ниючий біль, не полегшується прийомом валідолу і нітрогліцерину, супроводжується страхом, тремтінням, серцебиттям, задишкою, підвищенням артеріального тиску. Купірується зазвичай седативними засобами у поєднанні з ß-блокаторами. Буває у 32% хворих з важким перебігом НЦД. У патогенезі має значення гіперкатехоламінемія, викликана психогенними кризами або дисфункцією гіпоталамуса.
 • Сімпаталгічна кардіалгія - печіння або пекучий біль у передкардіальній або парастернальних областях, супроводжується майже завжди гіпералгезією при пальпації міжреберних проміжків. Біль не купірується прийомом нітрогліцерину, валідолу і валокордину. Кращі результати дають гірчичники на ділянку серця, зрошення хлоретілом, акупунктура. Буває у 19% хворих. Причиною, ймовірно, є подразнення серцевих симпатичних сплетень.
 • Псевдостенокардія напруги (помилкова стенокардія) - ниючий, що стискає біль в області серця або за грудиною, що виникає або посилюється при ходьбі, фізичному навантаженні. Виявляється у 20% хворих. Ймовірно, причина її - неадекватна на фізичний стрес гіпервентиляція з властивим їй розладом метаболізму міокарда.

При яких захворюваннях виникає біль у грудній клітці:

Позасерцеві причини болю в грудній клітці

Тромбоемболія легеневої артерії.

Біль у грудній клітці при ТЕЛА спостерігається в 50-90% випадків, виникає гостро, за своєю інтенсивністю і локалізацією (за грудиною або парастернально) може нагадувати больовий варіант інфаркту міокарда. Дуже частим симптомом при ТЕЛА є задишка, що виникає також раптово. Характерна різка слабкість, при масивній ТЕЛА можлива втрата свідомості. У частини хворих спостерігається кровохаркання. При об'єктивному обстеженні: блідість, ціаноз, тахіпное, слабкий або ниткоподібний пульс, падіння артеріального тиску, акцент II тону і систолічний шум на легеневій артерії. Можливі ослаблення дихання, вологі хрипи і шум тертя плеври.

Перебіг ТЕЛА залежить від величини тромбу та рівня ураження легеневих артерій. При ураженні основного стовбура мають місце раптово виражені задишка і ціаноз, дуже сильний біль за грудиною, втрата свідомості, зниження артеріального тиску. Можливий летальний результат протягом кількох хвилин. При ТЕЛА великих гілок характерний інтенсивний, що погано знімається біль у грудній клітці, раптова різка задишка і інтенсивний ціаноз верхньої половини тулуба, порушення ритму за типом надшлуночкової тахікардії, рефлекторне зниження артеріального тиску. У разі поразки дрібних гілок легеневої артерії з'являються або наростають задишка, помірний ціаноз, помірний біль у грудній клітці, пов'язаний з актом дихання, кашель, який може супроводжуватися кровохарканням, можливі вологі хрипи і шум тертя плеври при аускультації.

Аневризма аорти.

Аневризма грудного відділу аорти частіше виникає на тлі артеріальної гіпертензії, що довгостроково протікає, вираженого атеросклерозу аорти, сифілітичного ураження аорти, синдромі Марфана, а також важких травмах грудної клітки. Виділяють проксимальні і дистальні розшарування аневризми. Надрив інтими при проксимальному розшаровуванні аорти відбувається частіше всього на 2,5 см від аортального кільця. Поширення в проксимальному напрямку веде до гемоперикарду відриву аортального клапана, важкої аортальної недостатності, оклюзії коронарних артерій (частіше - правої). При дистальному розшаровуванні надрив інтими найчастіше відбувається відразу після відходження лівої підключичної артерії. Поширення розшаровування в проксимальному напрямку нехарактерно, гемоперикарду і аортальної недостатності зазвичай не буває.

Біль у грудній клітці, як правило, інтенсивний, рефрактерний до нітратів і не пов'язаний з фізичним навантаженням. Характерна локалізація в області грудини, можлива іррадіація в шию, нижню щелепу, в обидві половини грудної клітки. Больовий синдром дуже схожий з таким при інфаркті міокарда і важкому нападі стенокардії. Біль може тривати від годин до кількох діб. Об'єктивно відзначаються розширення міжсудинного пучка, серцевої тупості, виражена глухість тонів серця; можливі ціаноз обличчя, набухання яремних вен. Прогноз найчастіше несприятливий.

Захворювання органів дихання.

Больовий синдром при захворюваннях легень:

 • Виникнення або посилення болю при глибокому диханні або кашлі.
 • Гострі короткочасні больові відчуття, зазвичай обмежені, без тенденції до іррадіації.
 • Наявність інших легеневих симптомів (кашель, виділення мокротиння, задишка або диспное різного роду).
 • Гостре або хронічне легеневе захворювання в анамнезі, шум тертя плеври, сухі або вологі хрипи, перкуторно дані, що свідчать про емфізему, порожнинних утвореннях або ущільненні легеневої тканини.
 • Слід зазначити, що больовий синдром при захворюваннях легенів хоча і часто зустрічається, проте зазвичай не є провідним клінічним синдромом. Більш специфічні кашель, виділення мокротиння, задишка, кровохаркання, ціаноз, підвищення температури тіла, ознаки інтоксикації.

Спонтанний пневмоторакс є скупченням повітря в плевральній порожнині, не пов'язаний з травматичним пошкодженням грудної клітки або лікувальною дією. Може розвиватися при захворюваннях, що протікають з деструкцією легеневої тканини (туберкульоз, абсцес, бронхоектази, пухлина, бульозна емфізема, ехінококова кіста). Іноді можливий пневмоторакс у практично здорових осіб.

Клінічно захворювання характеризується раптовим гострим болем у грудній клітці. Як правило, виникають задишка, часте поверхневе дихання, збудження, пітливість. Задишка інспіраторна.

Плеврит протікає з болем різної локалізації. При ураженні парієтальної плеври біль, як правило, локалізується в нижніх та бокових відділах грудної клітки. Відзначається його посилення при глибокому вдиху і кашлю. Біль в лопатковій і плечовій областях може бути обумовлена ​​поразкою пристінкової плеври верхніх часток легенів. При апікальному плевриті можливий біль в руці за рахунок подразнення плечового сплетіння. Біль у животі, іноді блювота і біль при ковтанні спостерігаються при діафрагмальному сухому плевриті.

При крупозній пневмонії біль в грудній клітці частіше колючий, що підсилюється при глибокому вдиху і кашлю, у зв'язку з чим хворі намагаються його пригнічувати. Можлива іррадіація болю в черевну порожнину. Біль при крупозній пневмонії відзначається в 96% випадків, при вогнищевому - у 88%. При хронічних запальних захворюваннях легень, пневмоконіози, туберкульозі характерний тривалий ниючий біль. При абсцесі легенів біль інтенсивний, відзначається його посилення при натисканні на ребро або міжребер'я при розташуванні абсцесу близько до кортикального шару легкого. Крім того, біль посилюється перед проривом абсцесу в бронхи.

Біль часто супроводжує пухлинне ураження легень - від 50 до 88% випадків. Біль досить різний: тупий, ниючий, пекучий, свердлячий. Можлива його іррадіація в плече, шию, живіт, голову, посилення при кашлі, глибокому диханні. Локалізується він частіше на ураженій стороні, однак можлива іррадіація в здорову сторону. Біль, як правило, постійний, нападоподібність нехарактерна.

Емфізема середостіння. Гострий інтенсивний біль за грудиною, часто супроводжується виразною крепітацією.

Захворювання органів черевної порожнини.

Больовий синдром характерний для багатьох хвороб органів черевної порожнини. При езофагіті відзначається постійне печіння за грудиною, біль по ходу стравоходу, що підсилюється при ковтанні, пов'язаний з прийомом холодної або гарячої, твердої їжі. Діагностика заснована на типовому больовому синдромі, ознаках дисфагії. Рентгенологічне дослідження виявляє порушення моторики, нерівність контурів стравоходу, наявність депобарію при ерозіях, фіброезофагоскопу - гіперемія слизової оболонки та ерозії.

При ахалазікардії (кардіоспазм, ідіопатичне розширення стравоходу) біль локалізується за грудиною, чітко пов'язана з дисфагією і регургітацією їжі. Больовий епізод може провокуватися прийомом їжі. Крім клінічних проявів у діагностиці важливо рентгенологічне дослідження, при якому спостерігаються затримка барієвої суспензії, значне розширення стравоходу і веретеноподібне звуження його в дистальному відділі.

Біль при грижі стравохідного отвору діафрагми найчастіше локалізується в нижній частині грудини. Характерна її поява або посилення після їжі, в горизонтальному положенні, зменшується біль при швидкій зміні положення тіла. Діагностується захворювання на підставі рентгенологічного та ендоскопічного досліджень.

Біль при виразковій хворобі шлунку і дванадцятипалої кишки, хронічному холециститі іноді може віддавати в ліву половину грудної клітки, що створює певні діагностичні труднощі, особливо якщо діагноз основного захворювання ще не встановлено. Фіброгастродуоденоскопія та ультразвукове дослідження органів черевної порожнини дозволяють виявити справжню причину больових відчуттів у грудній клітці.

Біль у грудній клітці, пов'язаний з неврологічними захворюваннями.

Больовий синдром в області грудної клітини обумовлюється різними неврологічними захворюваннями. В першу чергу, це хвороби хребта, передньої грудної стінки і м'язів плечового поясу (остеохондроз хребта та різні м'язово-фасциальні синдроми), крім того, розрізняють кардиалгію в структурі психовегетативного синдрому.

Характеристика у різних больових синдромів при захворюваннях хребта та м'язів:

Синдром м'язово-фасциальний або реберно-хребетний біль (не вісцеральний):

 • Досить постійна локалізація болю.
 • Безумовний зв'язок болю з напругою відповідних м'язових груп та положенням тулуба.
 • Мала інтенсивність больових відчуттів, відсутність супутніх загальних симптомів при хронічному плині або чітка обумовленість початку при гострій травмі.
 • Чіткі дані пальпації, що дозволяють ідентифікувати патологію: місцева хворобливість (обмежена) при пальпації відповідних м'язових груп, м'язовий гіпертонус, наявність тригерних зон.
 • Зменшення або зникнення болю при різних місцевих впливах (гірчичники, перцевий пластир, електро-або акупунктура, масаж або електрофізіопроцедури, інфільтрація тригерних зон новокаїном або гідрокортизоном).

Синдром радикулярного болю (в т.ч. міжреберної невралгії):

 • Гострий початок хвороби або чітке загострення при хронічному перебігу.
 • Переважна локалізація болю в зоні відповідного нервового корінця.
 • Виразний зв'язок з рухами хребта (при радикулярного болю) або тулуба (при невралгії).
 • Неврологічна симптоматика шийного або грудного радикуліту.
 • Різка місцева болючість в місцях виходу міжреберних нервів.

Остеохондроз хребта.

Це дегенеративно-дистрофічні ураження міжхребцевого диску, при якому процес, починаючись частіше в пульпозному ядрі, прогресивно поширюється на всі елементи диску з наступним залученням всього сегменту (тіл суміжних хребців, міжхребцевих суглобів, зв'язкового апарату). Дегенеративні зміни хребта призводять до вторинного ураження нервових корінців, що викликає біль у грудній клітці. Механізм болю пов'язаний із здавленням корінця зміщеним міжхребцевим диском з симптоматикою шийно-грудного радикуліту, запальними змінами нервових корінців, роздратуванням прикордонної симпатичного ланцюжка, що супроводжується поряд з болем вегетативними порушеннями.

Характер больового синдрому при остеохондрозі шийного відділу хребта може бути різний і залежить від локалізації ураження, ступеня здавлення корінців. Корінцевий біль може бути ріжучим, гострим, що стріляє. Він підсилюється при напруженні, кашлі, нахилах і поворотах голови. При ураженні корінця С6 турбує біль у руці, поширюється від надпліччя по зовнішній поверхні плеча та передпліччя до I-II пальців, гіперестезія в цих зонах, гіпотрофія і зниження рефлексів з двоголового м'яза плеча. При здавленні корінця С7 біль поширюється по зовнішній і задній поверхні плеча і передпліччя до III пальця. Поширення болю по внутрішній поверхні плеча і передпліччя до IV-V пальцях характерно для ураження корінця С8. При остеохондрозі грудного відділу хребта біль, як правило, спочатку локалізується в області хребта і лише потім розвиваються симптоми грудного радикуліту. Больовий синдром пов'язаний з рухом, провокується поворотом тулуба.

М'язово-фасциальний синдром зустрічається в 7-35% випадків. Його виникнення провокується травмою м'яких тканин з кровевиливом і серозно-фіброзними екстравазатами, патологічною импульсацією при вісцеральних ураженнях, вертеброгенними чинниками. У результаті впливу кількох етіологічних чинників розвивається м'язово-тонічна реакція у вигляді гіпертонусу уражених м'язів. Біль обумовлений м'язовим спазмом і порушенням мікроциркуляції в м'язі. Характерна поява або посилення болю при скороченні м'язових груп, русі рук і тулуба. Інтенсивність больового синдрому може змінюватися від відчуття дискомфорту до сильного болю.

Синдром передньої грудної стінки спостерігається у хворих після перенесеного інфаркту міокарда, а також при некоронарогенних ураженнях серця. Можливо, він пов'язаний з потоком патологічних імпульсів з серця за сегментами вегетативного ланцюжка, що призводить до дистрофічних змін у відповідних утвореннях. У ряді випадків синдром може бути обумовлений травматичним міозитом. При пальпації виявляються розлита хворобливість передньої грудної стінки, тригерні точки на рівні 2-5-го грудинно-реберного зчленування. При плечелопаточному періартриті біль пов'язана з рухами в плечовому суглобі, відзначаються трофічні зміни кисті. Лопатково-реберний синдром характеризується болем в області лопатки з подальшим поширенням на надпліччя і шию, бічну і передню поверхню грудної клітини. При міжлопаточному больовому синдромі біль локалізується в міжлопаточній області, її виникненню сприяє статичне і динамічне перевантаження. Синдром малого грудного м'язу характеризується болем в області III-V ребра по грудиноключичній лінії з можливою іррадіацією в плече.

При синдромі Тітце відзначається різкий біль у місці з'єднання грудини з хрящами II-IV ребра. Генез синдрому можливо пов'язаний з асептичним запаленням реберних хрящів. Ксіфоідія проявляється різким болем в нижній частині грудини, що підсилюється при тиску на мечоподібний відросток. При манубріостернальному синдромі виявляється різкий біль над верхньою частиною грудини або латеральніше. Скаленус-синдром обумовлений здавленням нервово-судинного пучка верхньої кінцівки між передньім і середнім сходовими м'язами, а також нормальним I або додатковим ребром. При цьому біль у ділянці передньої грудної клітини поєднується з болем у шиї, плечових суглобах. Одночасно можуть спостерігатися вегетативні порушення у вигляді ознобу і блідості шкірних покривів.

Психогенна кардіалгія представляє собою варіант болю в грудній клітці, який полягає в тому, що сам феномен болю, будучи ведучим в клінічній картині на якомусь етапі захворювання, перебуває одночасно в структурі різних афективних і вегетативних порушень, патогенетично пов'язаних з болем в серці. Біль найчастіше локалізований в зоні верхівки серця, передкардіальній області та області лівого соску. Можлива "міграція" болю. Відзначається варіабельність характеру больових відчуттів. Може бути ниючий, колючий, що стискає, пекучий або пульсуючий біль, частіше він хвилеподібний, не купірується нітрогліцерином, у той же час може зменшуватися після валідолу та седативних препаратів. Біль, як правило, тривалий, однак можливий й короткочасний біль, який вимагає виключення стенокардії.

Джерело: eurolab.ua


До списку

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем і ознайомитися з інструкцією. Р.П. МОЗ України № UA/6493/01/01, UA/6493/01/02 від 28.04.12; № UA/12415/01/01 від 26.07.12. Виробник ПАТ «Фармак», 04080, м.Київ, вул. Фрунзе 63

Увага! Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини і т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю!

COPYRIGHT 2009 Фармак© Amizon.ua © Всі права захищені.

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Amizon.ua. Для інтернет-сайтів - обов'язкове пряме відкрите для пошукових
систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщена в незалежності від повного або часткового використання матеріалів.

амизон, амизон инструкция, амізон, вирус гриппа, вірус грипу, грип симптоми, грипп, грипп симптомы, грипп у детей, епідемія грипу, застуда, как лечить грипп, как лечить простуду, лечение простуды, лікування грипу, орви лечение, орви у детей , простуда, простуда лечение, простуда у детей, профилактика гриппа, симптомы гриппа, эпидемия гриппа, лечение гриппа